O kinie
Kino Muza powstało w Poznaniu w roku 1908, gdzie do dzisiaj nieprzerwanie funkcjonuje pod adresem Św. Marcin 30, co czyni je jednym z najstarszych kin w Europie. Choć zostało pierwotnie otwarte jako Theater Apollo i przez kolejne lata wielokrotnie zmieniało swoją nazwę (w roku 1910 – Colosseum, w roku 1934 - Europa, w roku 1935 - Świt, w roku 1940 - Zentral Lichtspiele, w roku 1945 - Wolność), to od lat 50. XX wieku bezustannie funkcjonuje w świadomości poznanianek i poznaniaków jako Muza.
Od 2008 roku Kino Muza prowadzone jest przez Estradę Poznańską, czyli instytucję kultury i rozrywki, która działa w centrum Wielkopolski już od 65. lat. Kino jest również jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych w Polsce, należących do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a także europejskiego programu Europa Cinemas.
W roku 2019 Kino Muza przeszło gruntowną przebudowę, której efektem jest nowoczesny trzysalowy obiekt o najwyższym standardzie projekcji filmowych. Nowe wnętrza nawiązują do tradycji oraz historii kina, a każda z sal zachowuje swój indywidualny charakter. Przestrzeń jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W okresie letnim na kinowym tarasie odbywają się również pod gołym niebem seanse silent cinema z wykorzystaniem słuchawek. Wejście do kina zdobi replika neonu zaprojektowanego przez Ryszarda Kulma w latach 60. XX wieku, który wisiał w tym miejscu do lat 90. Wykonała ją ta sama pracownia neonowa Piotra Heinze, która stworzyła pierwowzór.
Hasło przewodnie Kina Muza brzmi: WIEMY, CO GRAMY. Ma to odzwierciedlenie w starannie dobieranym repertuarze, który promuje filmy wartościowe pod względem tematycznym oraz artystycznym.
Kino Muza współorganizuje również kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Poprzez liczne przeglądy kino od lat promuje kinematografie poszczególnych części świata, filmy europejskie, a także retrospektywy autorskie. W programie znaleźć można najważniejsze rewelacje z międzynarodowych festiwali. Kino Muza organizuje również spotkania z twórcami i twórczyniami filmowymi. W regularnej działalności kino promuje stałe cykle filmowe, w których dba o repertuar dla każdej grupy wiekowej. Często odbywają się tu też seanse z audiodeskrypcją i napisami dla osób niedowidzących. Sale kinowe wielokrotnie stają się przestrzenią do wspólnej debaty z publicznością, a w programie nie brakuje wątków filmoznawczych, ekologicznych, psychologicznych, filozoficznych, artystycznych, społecznych, analizy nowoczesnych form urbanistycznych, a także refleksji nad prawami człowieka oraz zwierząt. Kino Muza dba o to, aby każdy czuł się w tej przestrzeni dobrze, dlatego od lat stoi na straży szerzenia tolerancji oraz równouprawnienia, mając na uwadze dobro mieszkańców i mieszkanek Poznania. Prowadzi również stałą działalność edukacyjną poprzez cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.
Sale
- SALA NR 1 znajduje się na parterze Kina Muza. Pomieszczenie wyposażone jest w 175 kinowych foteli, perełkowy srebrny ekran Harkness Clarus XC, dźwięk Dolby Surround 7.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektorów analogowych oraz cyfrowego laserowego projektora NEC 1402L.
- SALA NR 2 znajduje się na I. piętrze Kina Muza, dokąd dostać można się za pomocą windy w holu głównym lub schodami (lewą oficyną).
Pomieszczenie wyposażone jest w wygodne kanapy dwuosobowe oraz pojedyncze fotele (łącznie 43 miejsca), ekran Harkness Matt White, dźwięk Dolby Digital 5.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektora cyfrowego NEC NC1000C. - SALA NR 3 znajduje się na I. piętrze Kina Muza, dokąd dostać można się za pomocą windy w holu głównym lub schodami (lewą oficyną).
Pomieszczenie wyposażone jest w pufy i stoliki kawiarniane (łącznie 28 miejsca), ekran Harkness Matt White, dźwięk Dolby Digital 5.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektora cyfrowego NEC NC900C.
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań
Kino Muza znajduje się przy ulicy Święty Marcin 30 w Poznaniu. Najbliższy działający przystanek komunikacji miejskiej to przystanek tramwajowy Aleje Marcinkowskiego – obsługiwane linie tramwajowe to linia 2 (Ogrody - Dębiec PKM), 3 (Błażeja - Unii Lubelskiej), 5 (Górczyn PKM - Zawady), 9 (Piątkowska - Dębiec PKM), 13 (Starołęka PKM - Junikowo), 16 (Os. Sobieskiego - Franowo), 19 (Połabska - Dębiec PKM), 201 (Os. Sobieskiego - Unii Lubelskiej) oraz 202 (Os. Sobieskiego - Franowo) .
Ścieżki dostępu – główne wejście do Kina Muza i ulicę Święty Marcin łączy kilkudziesięciometrowe przejście oznaczone od strony ulicy neonem KINO MUZA.
Hol główny i kasa – hol główny łączy wszystkie inne miejsca w Kinie. W przedsionku holu, bezpośrednio po lewej stronie od wejścia głównego, znajduje się kasa biletowa. Bezpośrednio naprzeciwko wejścia głównego znajduje się winda na 1. piętro. Wejście do windy znajduje się z prawej strony. Po lewej stronie głównego holu znajdują się kanapy, kawiarnia oraz wejście do sali nr 1. Po prawej stronie głównego holu znajduje się korytarz prowadzący do toalet.
Hol na 1. piętrze – hol łączący windę, salę nr 2 i salę nr 3. Po wyjściu z windy, po prawej stronie znajduje się sala nr 2. Droga do sala nr 3 prowadzi w lewo od windy, przez korytarz łączący obie sale. Naprzeciwko wejścia do sali nr 3 znajduje się wejście na taras letni. Wzdłuż holu znajdują się stoliki kawiarniane oraz krzesła i fotele.
Sala nr 1 – sala nr 1 znajduje się na parterze Kina Muza. Sala posiada 3 miejsca dla osób poruszających się na wózkach, znajdujące się na środku w ostatnim rzędzie, bezpośrednio na wprost od głównego wejścia do sali.
Sala nr 2 – SALA NR 2 znajduje się na I. piętrze Kina Muza, dokąd dostać można się za pomocą windy w holu głównym lub schodami (lewą oficyną). Sala posiada 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach, znajdujące się w pierwszym rzędzie.
Sala nr 3 – SALA NR 3 znajduje się na I. piętrze Kina Muza, dokąd dostać można się za pomocą windy w holu głównym lub schodami (lewą oficyną). Sala posiada 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach, znajdujące się w pierwszym rzędzie.
W kasie Kina Muza i na SALI NR 1 dostępna jest pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. Aby skorzystać z pętli indukcyjnej, zakomunikuj to osobie w kasie i przełącz aparat słuchowy na program cewki „T”.
W kasie dostępny jest również tablet umożliwiający połączenie z tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Aby skorzystać z usług tłumacza, zgłoś taką potrzebę w kasie. W obrębie obiektu można się poruszać w towarzystwie psa asystującego.
W Kinie Muza we wszystkich salach dostępna jest aplikacja AudioMovie - umożliwia ona odbiór filmu za pomocą audiodeskrypcji. AudioMovie to aplikacja na telefony, która odtwarza i synchronizuje z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe.
Wynajem sal
Cena wynajmu sali jest zależna od dnia tygodnia i pory dnia. Istnieje również możliwość wynajęcia tarasu letniego.
kontakt: wynajem@kinomuza.pl
Galeria | Wnętrza Kina
Spacer wirtualny
Spacer wirtualny jest dostępny pod tym linkiem.