Siłaczki – Kino Muza
Wiemy, co gramy

Siłaczki

Siłaczki - okładka
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Polska
2018
70’
Siłaczki - okładka

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek.

Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostajePrawa się zdobywa w walce!

28 listopada 1918 roku to dzień podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu, dzięki któremu Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie przyznała kobietom pełnię praw wyborczych. Ten moment był zwieńczeniem żmudnej pracy wielu kobiet, o których nie można przeczytać w szkolnych podręcznikach. Siłaczki to historia trudnej i często niebezpiecznej działalności polskich aktywistek, które walczyły o prawa kobiet w kraju, którego wówczas nie było nawet na mapie. Osią filmowej opowieści są losy kilku działaczek: Justyny Budzińskiej-Tylickiej – lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki – pierwszej kandydatki do Sejmu czy Kazimiery Bujwidowej, dzięki której na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki. Film przedstawia również postać Pauliny Kuczalskiej – Reinschmit, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych czy sióstr Tułodzieckich: Anieli – organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii – założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet.
Siłaczki prezentują ich walkę w kontekście ówczesnych realiów obyczajowych, politycznych i ekonomicznych, które determinowały powstawanie ruchów społecznych na ziemiach polskich.

Głos prasy

Siostry, do kin! Czas docenić nasze prababki
Vogue
Historie siłaczek mogą stać się drogowskazem, który pokazuje kierunek, w jakim warto rozwijać współczesny ruch kobiecy
Krytyka polityczna

Zwiastun

Kadry

Gramy!
Dziki robot
reż. Chris Sanders
nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące