Pokaz Filmu Nagrodzonego: Sabaya
Film Sabaya w reżyserii Hogira Hiroriego z pierwszą w historii Nagrodą Wolności, ufundowaną przez Miasto Poznań! Dokument zwyciężył na 18. edycji Millennium Docs Against Gravity. Stacjonarna odsłona największego festiwalu filmowego w Polsce potrwa jeszcze tylko do jutra – także w Kinie Muza. Tylko do tej pory na seanse w stolicy Wielkopolski wyprzedano ponad 3,5 tys. biletów.
Jury konkursu o Nagrodę Wolności w składzie: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, kompozytor; dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo i Justyna Kopińska, reportażystka – wyłoniło jeden spośród 14 filmów konkursu głównego, który najlepiej oddaje ideę wolności. 3000 euro oraz statuetka, zaprojektowana przez Aleksandrę Mirecką, wykonana w pełni z przetworzonych materiałów, w tym z opakowań po jogurcie czy plastikowych butelek – powędrują do Szwecji w ręce reżysera filmu Sabaya – Hogira Hiroriego.
Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu: twórcom SABAYA udało się podejść do Zła i spojrzeć mu prosto w oczy, nie odwracając wzroku. Udało im się jednak także wydestylować z tego ludzkiego piekła obraz czystej miłości, oddania, człowieczeństwa i wolności. Takie spojrzenie, tworzące obraz kompletny i uczciwy, zasługuje na nasze najwyższe wyróżnienie. Pełny tekst uzasadnienia: https://docs.google.com
Sabaya to film, który opowiada poruszającą historię: pięć lat temu ISIS dokonało rzezi Jazydów w prowincji Sinjar w Iraku, a kobiety z tej grupy religijnej zostały porwane i uczyniono z nich niewolnice seksualne. Z telefonem komórkowym i pistoletem Mahmoud, Ziyad i ich grupa próbują odbić porwane Jazydki, które są sprzedawane przez zwolenników ISIS i nazywane Sabaya. Przygotowują się do wyprawy do obozu Al-Hol, w którym Kurdowie pilnują ponad 70 tys. zwolenników ISIS. To tam są przetrzymywane porwane kobiety. W tej akcji pomagają im uwolnione wcześniej Jazydki. Gdy nocą docierają do obozu, muszą działać szybko. W filmie część zdjęć została wykonana z ukrycia, pod burką, przez Jazdyki, które dobrowolnie i bohatersko powróciły do miejsca swoich cierpień, żeby uratować inne kobiety.
Przypominamy, że w tym roku Millennium Docs Against Gravity już po raz drugi odbywa się w formule hybrydowej. Chociaż w Kinie Muza zakończy się w niedzielę, to od 16. września startujemy na platformie www.mdag.pl. Festiwal w wersji online potrwa do 3. października.