My, cenzorzy
Co to jest cenzura i czemu tak naprawdę służy? Czy jest potrzebna społeczeństwu obywatelskiemu? A jeśli tak, to gdzie są jej granice? Film pokazuje codzienne życie zawodowe cenzorów z Sudanu Południowego, Indii, Chin, Iranu i USA, dając wyjątkowy wgląd w sposoby kontrolowania informacji. Bada mroczny świat cenzury, pozwalając samym cenzorom na przedstawienie swoich racji. Od kafkowskiego biura mediów społecznościowych w Niemczech, poprzez kwaterę wojskową w Sudanie Południowym, po rozmowy z irańskim ajatollahem, indyjskimi cenzorami filmowymi i chińskimi redaktorami wiadomości.
Norweski filmowiec i antropolog Håvard Fossum podróżował po świecie, aby zobaczyć, co może się stać, jeśli damy państwu władzę cenzurowania. Słysząc słowo cenzura, wzdrygamy się, ale czy rzeczywiście jest to niezrozumiała idea? Film ujawnia, jak działają cenzorzy, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Każdy z nich jest przekonany, że pracuje w słusznej sprawie, a cenzura jest zabezpieczeniem przed społecznym chaosem.W dzisiejszych czasach, kiedy cenzura przybiera nowe formy, jest przez wielu broniona, ale też z różnych stron atakowana, warto poznać ludzi, którym powierzono to zadanie do wykonania. Amerykański profesor radzi, żeby reżyser podchodził do wywiadów z otwartym umysłem, bez względu na to, z kim rozmawia. Ale to właśnie Stany Zjednoczone okazują się miejscem, w którym najtrudniej jest skłonić cenzorów do rozmowy.
To film na miarę naszych czasów. W przewrotny, szokujący i prowokujący sposób opowiada o wolności słowa i jej możliwych granicach, które w efekcie mogą mieć równie dobrze zabawne co tragiczne konsekwencje.