Hade + Matonge + The concealed City


Hade | Polska 2022
Reżyseria: Kamil Witkowski
Heda uciekła z Czeczenii do Polski z pięciorgiem dzieci. Zostawiła za sobą wojnę i męża sadystę. Pierwsze doświadczenia w nowym kraju nie były łatwe – rodzina tułała się po ośrodkach dla uchodźców. Ale to właśnie w jednym z nich Heda poznała Marinę, a od niej – słowo wolontariuszka. Odtąd Marina i Heda pracowały razem pomagając ludziom w kryzysie bezdomności – bo uważała, że ona i inni uciekinierzy z Kaukazu również są bezdomni; samotnym pensjonariuszom w domach spokojnej starości – bo w Czeczenii musieli zostawić swoich bliskich; a także więźniom – bo w jej ojczyźnie Rosjanie uwięzili Czeczenów.
Kiedy Heda ciężko zachorowała, Marina wymyśliła dla niej ten film. To on trzymał Hedę przy życiu, pozwalając jeszcze raz i w jeszcze jednej roli podzielić się sobą z innymi. Choć Heda zmarła niedługo po ukończeniu zdjęć, to nie jest smutny film. I nie opowiada o umieraniu. To wzruszający, prawdziwie siostrzeński dwugłos Mariny i Hedy o życiu, którego smak tkwi w dawaniu.
W filmie pełnym humoru i czułości, ale bez sentymentalizmu, twórcom udało się pokazać nam Hedę – prawdziwie piękny kwiat Kaukazu.
Matonge | polskie napisy
Reżyseria: Amadej Petan, Anatole Mandroyan, Elise Ooms, Luka Cvetko, Nuno Cristino Ribeiro
Klienci zakładu krawieckiego Madame Chapeau nazywają jego właścicielkę czarną kobietą o białym kolorze skóry. To ostatnia biała Belgijka prowadzącą butik w Galerii Ixelles w dzielnicy Matongé w Brukseli. Jej umiejętności są doceniane zarówno przez Kongijczyków, jak i Kameruńczyków, którzy stanowią większość mieszkańców Ixelles. To miejsce, które poza Afrykańczykami odwiedzają właściwie jedynie Belgowie z nostalgią wspominający lata spędzone w Afryce i spragnieni egzotyzmu uczestnicy wycieczek. Mimo nieco anarchistycznej atmosfery galerii Madame Chapeau nigdy nie rozważała porzucenia swojego zakładu. Czuje się tu dobrze. Również ze względu na osobiste przeżycia.
The concealed City | angielskie napisy
Reżyseria: Luk Perceval
Luk Perceval bada nazistowską przeszłość miasta Linz, z którego Hitler chciał stworzyć swoją stolicę kultury. Schodzi w 14-kilometrową siatkę tuneli biegnących pod miastem, wykopanych przez więźniów obozu koncentracyjnego Mauthausen. Jak mogły zostać zapomniane? Czy w ogóle można o nich zapomnieć? Jak przebaczyć, badać i dyskutować? Stopniowo rozwija się historia linckich piwnic winnych, schronów przeciwlotniczych, miejsc terroru i pamięci. Film powstał w 2009 r.