AIDA | NOMINACJE LUX PRIZE 2022
LUX – Europejska Nagroda Publiczności (Nagroda Publiczności LUX) przyznawana przez Parlament Europejski i European Film Academy jest wyrazem zaangażowania Parlamentu Europejskiego w promowanie kultury. Inicjatywa propaguje różnorodność kulturową i zapewnia wsparcie dla kina i sztuki.
Podwalinę tego wyróżnienia stanowi poprzednia nagroda LUX – nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego ustanowiona w 2007 r. – oraz People’s Choice Award (nagroda publiczności) przyznawana przez European Film Academy od 1997 r. Nominowane filmy zwracają uwagę na aktualne problemy społeczne i polityczne, w nietuzinkowy sposób angażują widzów w dyskusje o Europie oraz pokazują piękno i różnorodność kina europejskiego.
Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie kina od 29 kwietnia.
Zagłosuj na laureata Nagrody Publiczności LUX 2022: https://luxaward.eu/pl.
To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji Aidy. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Grbavicy, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.
Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw Aidę mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz (Szarlatan, Obywatel Jones), zmontował ją Jarosław Kamiński (Zimna wojna, Śniegu już nigdy nie będzie), a polską producentką Aidy jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami Idy i Zimnej wojny.