Wydarzenia towarzyszące – Kino Muza
Wiemy, co gramy
22. Millennium Docs Against Gravity

Wydarzenia towarzyszące

09.05.2025
Kadr filmu dokumentalnego z 22 edycji festiwalu filmów dokumentalnych.

Poznańskie wydarzenia towarzyszące 22 edycji festiwalu!

spotkania z twórcami, dyskusje i debaty, DKF, warsztaty, projekcja filmowa w plenerze oraz seans i kolacja inspirowana filmem

Spis wydarzeń:

pt. 9 maja | godz. 20:00 | Kino Muza 1
Spotkanie z reżyserem filmu „Pan Nikt kontra Putin” Davidem Borensteinem
po filmie PAN NIKT KONTRA PUTIN, reż. David Borenstein, Pasha Talankin
Pasza jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Pracuje w szkole, do której sam uczęszczał. Ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest bezpieczną przystanią dla punków i innych buntowników. Jednak wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin rozpoczyna militaryzację szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka.
Prowadzenie:
Agnieszka Jankowiak-Maik  nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki „Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Absolwentka International Visitor Leadership Program. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.

sb. 10 maja | godz. 18:00 | Kino Muza 1
Spotkanie z reżyserem, montażystką i kompozytorem muzyki do filmu „Listy z Wilczej”
po filmie LISTY Z WILCZEJ, reż. Arjun Talwar
Ulica w centrum Warszawy. Arjun wyemigrował do Polski ponad dekadę temu z Indii i wciąż zmaga się z poczuciem wyobcowania. Zaczyna filmować swoich sąsiadów, odkrywając mozaikę ukrytych historii, wspólnych tęsknot i fascynujących postaci: listonosza, który oprócz listów dostarcza również recepty na samotność, czy przybysza z Damaszku, starającego się odtworzyć z pamięci swoje rodzinne miasto. Z Wilczej wyłania się obraz współczesnej Europy, a Polska, często postrzegana jako nieprzyjazna, w obiektywie reżysera zyskuje czuły i pełen humoru portret.
Prowadzenie:
Dorota Reksińska – kulturoznawczyni i filmoznawczyni, absolwentka UAM w Poznaniu. W branży filmowej działa od 2009 roku. Współtworzyła liczne festiwale filmowe w Polsce (m.in. Transatlantyk Festival, MFFMA Ale Kino!), zajmuje się edukacją filmową oraz prowadzeniem spotkań z twórcami i publicznością. Od czerwca 2017 roku związana z Estradą Poznańską i Kinem Muza w Poznaniu. Główny obszar jej pracy to programowanie kina, produkcja wydarzeń filmowych, a także koordynacja działań wizerunkowych oraz promocyjnych. Pomysłodawczyni i programerka British Film Festival. Prywatnie nurkuje i pracuje w formie wolontariatu w schronisku, z którego adoptowała swojego psa Klapsa.

sb., 10 maja | godz. 15:00 | Kino Muza 1
Spotkanie o tożsamości i kulturze palestyńskiej z osobami eksperckimi
po filmie YALLA PARKOUR, reż. Areeb Zuaiter
Mieszkająca w USA reżyserka Areeb Zuaiter pierwszy raz odwiedziła Strefę Gazy w wieku czterech lat ze swoją palestyńską matką. Po śmierci matki nostalgia Areeb za ojczyzną powraca szczególnie silnie, gdy ogląda w sieci nagrania radosnych nastolatków, uprawiających parkour wśród ruin powstałych w wyniku eksplozji. Nawiązuje kontakt z jednym z nich – Ahmedem – i wyrusza w podróż do Gazy. Film pokazuje ostatnie spojrzenie na to miejsce przed tragicznymi w skutkach wypadkami z 7 października 2023 roku.
Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz  dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”. Jest m.in. autorem książek „Opium globalizacji” (2004) oraz „Gry w rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić” (2021), nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike” 2022. W 2022 roku był kuratorem cykli „Ekonomie przyszłości” w Biennale Warszawa oraz „Historie ludzi bez historii” w Teatrze Ósmego Dnia.
Gość i gościni:
Emil Al-Khawaldeh  Polak i Palestyńczyk, organizator wydarzeń, aktywista. Socjolog, ekspert w dziedzinie europejskich projektów edukacyjnych oraz międzynarodowych inicjatyw szkoleniowych na rzecz włączania i różnorodności. Zaangażowany w działania na rzecz praw Palestynek i Palestyńczyków oraz promocji kultury palestyńskiej w Polsce. Organizator protestów, wydarzeń kulturalnych i akcji solidarnościowych wspierających Palestynę oraz osoby z doświadczeniem uchodźczym. Współorganizator Palestine Solidarity Days – warszawskich dni solidarnościowych z Palestyną.
Ala Qandil  polsko-palestyńska reporterka, działaczka społeczna. Była korespondentka PAP w Palestynie/Izraelu. W przeszłości współpracowała m.in. z Al Jazeerą, Middle East Eye, „Le Monde Diplomatique Polska”, tygodnikiem „Polityka”. Autorka web-doca „Obliterated Families” dokumentującego izraelską ofensywę na Strefę Gazy w 2014 roku. Reżyserka krótkich filmów dokumentalnych. Obecnie prowadzi Polsko-Palestyńską Inicjatywę na rzecz Sprawiedliwości Kaktus.

sb. 10 maja | godz. 21:00 | Rynek Łazarski
Projekcja filmowa w plenerze
W STRONĘ SŁOŃCA, reż. Agnieszka Kokowska
Łazarski Przegląd Filmowy to impreza kulturalna skupiona na pokazach kina plenerowego organizowanego w przestrzeni miejskiej na jednym z poznańskich osiedli - Łazarzu. To nie tylko niepowtarzalna okazja zaprezentowania mieszkańcom i mieszkankom intrygujących filmów, ale również wyjścia w miasto z jednymi z największych festiwali filmowych w Poznaniu – Animatorem, British Film Festival oraz Millennium Docs Against Gravity.
O filmie:
Kasia i Robert sprzedają dom oraz wszystko, co posiadają, żeby wraz z trójką dzieci ruszyć kamperem na wyprawę życia i móc budować głębsze więzi w rodzinie. Swoją podróż relacjonują w mediach społecznościowych jako The Big Five Family. Czy to będzie wspaniała przygoda, o której wielu z nas skrycie marzy? Co odkryją o samych sobie, żyjąc nieustannie w trasie?
Partnerzy: Rada Osiedla Święty Łazarz

nd. 11 maja |  godz. 17:45 | Kino Muza 1
Spotkanie z reżyserką i bohaterami filmu „Zaufaj mi”
po filmie ZAUFAJ MI, reż. Joanna Ratajczak
Alicja i Sebastian wydają się wieść idealne życie, z kochającą rodziną i dochodowym biznesem. Jednak pragnienie wolności Sebastiana rozpoczyna burzliwą podróż, która wystawia ich związek na próbę. Dla Polki mieszkającej w Berlinie, głęboko zakorzenionej w oczekiwaniach społecznych i tradycjach rodzinnych, poruszanie się po zawiłościach miłości, niezależności i norm społecznych staje się burzliwą podróżą. Zmagając się ze sztywnymi ograniczeniami swojego wychowania, musi skonfrontować się z własnymi pragnieniami i wyrwać się schematom.
Prowadzenie:
Joanna Piotrowiak – absolwentka specjalności filmoznawczej na filologii polskiej UAM w Poznaniu. Od 12 lat pracuje w Kinie Muza w Poznaniu, w którym od 7 lat pełni funkcję kierowniczki. Członkini zarządu Stowarzyszenia Kin Studyjnych, działającego na rzecz ponad 200 polskich kin arthouse’owych i lokalnych. Współtwórczyni kinowej platformy VOD mojeekino.pl i Forum Edukacji Filmowej. Zainteresowania: #łucznictwo klasyczne i #analiza transakcyjna.

pn. 12 maja | godz. 20:00 | Kino Muza 1
Spotkanie z reżyserem filmu „Pociągi”
po filmie POCIĄGI, reż. Maciej Drygas
„Pociągi” to artystyczna, refleksyjna podróż przez XX wiek, stworzona wyłącznie z archiwalnych materiałów filmowych. Bez słów, pełen piękna i goryczy obraz, w którym zachwyt nad przemieszczaniem staje się przekleństwem, a łzy radości mieszają się z bólem rozpaczy. W ścieżce dźwiękowej filmu wykorzystano fragmenty utworu „Compartment 2, car 7” Pawła Szymańskiego.
Prowadzenie:
Andrzej Marzec – filozof (adiunkt na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: mrocznej ekologii, ontologii zwróconej ku przedmiotom, humanistyki środowiskowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książek: „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015) oraz „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata” (2021).

wt. 13 maja | godz. 18:00 | Kino Muza 1
Spotkanie z reżyserem filmu „Nagłe przebłyski głębi istnienia”
po filmie NAGŁE PRZEBŁYSKI GŁĘBI ISTNIENIA, reż. Mark Cousins
Film z narracją Tildy Swinton, który zgłębia tajemnicę kreatywności, zabierając nas w podróż po świecie sztuki. Reżyser Mark Cousins, znany ze swoich monumentalnych filmów o historii kina, przygląda się życiu i twórczości szkockiej artystki Wilhelminy Barns-Graham. Unikalne podejście malarki do kolorów odkrywa przed nami nowe sposoby postrzegania malarstwa abstrakcyjnego. Mizoginistyczny klimat epoki, w której żyła Willie (jak potocznie ją nazywano), spowodował, że nie została zapamiętana jako geniuszka, którą była.
Prowadzenie:
Agnieszka Jankowiak-Maik  nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki „Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Absolwentka International Visitor Leadership Program. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.

wt. 13 maja 20:30 | Kino Muza 1
Spotkanie DKF Kamera: Kino kontra dyktatura
po filmie RIEFENSTAHL, reż. Andres Veiel
Jak co roku, majowy cykl DKF Kamera łączymy z festiwalem Millennium Docs Against Gravity. Tym razem zapraszamy na cykl KINO KONTRA DYKTATURA. Do tematu zainspirował nas film „Riefenstahl” Andresa Veiela, w którym reżyser analizuje kontrowersyjne życie publiczne tytułowej bohaterki. Zaintrygowani tematem kreowania fałszywej rzeczywistości dla dyktatorów, zdecydowaliśmy się na przegląd tego, jak kino obrazuje autorytarne rządy, które upodobały sobie narzędzia propagandowe. Cykl rozpoczynamy od krytycznej wiwisekcji twórczości Leni Riefenstahl, która umywała ręce od niechlubnego wkładu w faszystowską propagandę. W dalszym ciągu cyklu pokażemy również filmy, które nie bały się wytknąć winy dyktatorom, czy też ośmieszyć i zdemaskować ich autorytarne praktyki.
Prowadzenie:
Dominika Stachowiak  magistra Filmoznawstwa i Kultury Mediów, a od 2025 roku wykładowczyni na UAM. Laureatka III nagrody Fundacji Kyoto-Kraków w Ogólnopolskim Konkursie Scenariuszowym SCRIPT PRO 2024 i autorka recenzji filmowych w miesięczniku „KINO”. Prowadzi DKF Kamera w Kinie Muza oraz DKF w Kinie Halszka w Szamotułach.
Natalia Rosicka  Absolwentka Filmoznawstwa i Kultury Mediów UAM, współtwórczyni i czynna prelegentka DKF Kamera w Kinie Muza w Poznaniu. Dwa lata była częścią Jury Młodych na Festiwalu OKFA w Koninie. Przez kilka lat związana z kinem również w roli kinooperatorki. Entuzjastka kina noir, ale także estetyki Wesa Andersona. Prywatnie – domorosła poetka oraz fanka pieszych wycieczek.

śr. 14 maja | godz. 20:00 | Kino Muza 1
Spotkanie z reżyserem filmu „Uwolnić Leonarda Peltiera”
po filmie UWOLNIĆ LEONARDA PELTIERA, reż. David France, Jesse Short Bull
Leonard Peltier był młodym mechanikiem, kiedy dołączył do Ruchu Indian Amerykańskich (AIM), aby bronić rdzennych mieszkańców. Szybko został wciągnięty w wojnę między aktywistami a rządem USA. Film powraca do burzliwej epoki AIM, przywołując wejście FBI na teren rezerwatu Pine Ridge, w którym przebywał Peltier. Po tym, jak dwóch agentów zginęło w strzelaninie, Peltier został aresztowany, osądzony i skazany za morderstwo na dwa wyroki dożywotniego więzienia w jednej z najbardziej znanych i zdyskredytowanych spraw sądowych w historii USA.
Prowadzenie:
Marek Nowocień  założyciel Polskiej Grupy Poparcia Leonarda Peltiera i polski ambasador kampanii na rzecz jego uwolnienia. Tłumacz literatury tubylczej i popularyzator wiedzy o ludach tubylczych. Redaktor magazynu „Wyspa Żółwia”. Współorganizator polskiej trasy Sacred Run 1990, współzałożyciel polskiego Biegu Na Rzecz Ziemi i przewodniczący Rady Programowej Biegu.
Krzysztof Mączkowski – antropolog kulturowy, edukator kulturowy i środowiskowy, popularyzator tematyki tubylczej, dyrektor Biegu Na Rzecz Ziemi i projektu Made in Native America, redaktor naczelny magazynu „Wyspa Żółwia”.

pt, 16 maja | godz. 18:00 | Kino Muza 1
Spotkanie z reżyserem filmu „Pasażer Andrzej Munk”
po filmie PASAŻER ANDRZEJ MUNK, reż. Michał Bielawski
Zrealizowany w oparciu o unikalne materiały archiwalne dokumentalny portret Andrzeja Munka, autora niezapomnianych filmów, jak „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Zezowate szczęście” czy „Pasażerka”. To autorskie spojrzenie na dorobek artystyczny czołowego twórcy Polskiej Szkoły Filmowej, ilustrowane fragmentami filmów, kronikami i zdjęciami z bogatego archiwum bohatera i uzupełnione o impresyjne inscenizacje. Całość spaja narracja z offu, zbudowana z wywiadów udzielonych przez samego Andrzeja Munka oraz jego współpracowników i przyjaciół, która prowadzi nas przez opowieść o jego życiu i twórczości. Poznajemy człowieka zanurzonego w historię, jego ewolucję artystyczną i towarzyszące temu emocje. Ważnym elementem filmu są odnalezione w polskich i zagranicznych archiwach nieznane wcześniej materiały filmowe z udziałem reżysera.
Prowadzenie:
Adrianna Skórnicka – filmoznawczyni i animatorka kultury. Od 2023 roku specjalistka ds. filmu w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów UAM. Wcześniej zajmowała się dystrybucją kinową w Velvet Spoon oraz organizacją wydarzeń kulturalnych w Fundacji Ad Arte. Andrzeja Munka kocha tak bardzo, jak on kochał góry.

Sb. 17 maja | godz. 16:30 | Kino Muza 1 + Hotel PURO
PURO Film to Table: seans i kolacja inspirowana filmem
po filmie ONE TO ONE: JOHN I YOKO, reż. Kevin Macdonald, Sam Rice-Edwards
Bilety: seans + kolacja 210 zł dostępne na stronie MDAG.pl
Jedyne w swoim rodzaju doznanie kulinarno-filmowe, które pozwala doświadczyć kina w niespotykany i zmysłowy sposób. Po seansie filmu „ONE TO ONE: JOHN I YOKO” zapraszamy do restauracji Nifty w hotelu PURO w Poznaniu (ul. Canaletta 4). Na miejscu odbędzie się kolacja degustacyjna inspirowana filmem, w otoczeniu smaków i aromatów inspirowanych kuchnią Nowego Jorku. Zachęci ona do dalszej rozmowy o filmie i refleksji. Autorski format PURO – Film to Table, to uczta dla oka i podniebienia. Łącząc kino i kulinaria, tworzy przestrzeń do odkrywania opowieści nie tylko poprzez obraz, ale także resztę zmysłów. Tym razem cykl zawita do Poznania, by w wyjątkowej oprawie Nifty zapewnić gościom pełne doświadczenie nowojorskiego klimatu.
Prowadzenie:
Andrzej Marzec – filozof (adiunkt na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: mrocznej ekologii, ontologii zwróconej ku przedmiotom, humanistyki środowiskowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książek: „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015) oraz „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata” (2021).

sb. 17 maja | godz. 20:30 | Kino Muza 1
Spotkanie z osobą reżyserską „Pod powierzchnią” i autorką zdjęć
po filmie POD POWIERZCHNIĄ, reż. Kinga Michalska
Film jest psychologiczną podróżą przez dzisiejszą Polskę, portretującą realia życia ludzi, których domy znajdują się w miejscach Holokaustu. Zabiera widzów na wyprawę przez krajobrazy, w których ślady przemocy są misternie wplecione w tkankę codzienności. Wykorzystując serię intymnych scen, obserwacyjny film bada cienie przeszłości. Bohaterowie filmu poruszają się po złożonym terenie pamięci, odpowiedzialności i traumy. Ukazuje echa brutalnej przeszłości, które rozbrzmiewają nadal w dystopijnej teraźniejszości.
Prowadzenie:
Maciej Pietrzak – filmoznawca, adiunkt w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego badania koncentrują się na filmowych reprezentacjach pamięci kulturowej oraz transnarodowej wymianie filmowej. Autor książki „Koniec złudzeń. Film wobec Marca ’68" (2025). Opublikował szereg artykułów naukowych dotyczących historii kina polskiego i izraelskiego oraz filmowych przedstawień relacji polsko-żydowskich. Popularyzator wiedzy o filmie, m.in. jako prelegent Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz autor scenariuszy lekcji dla nauczycieli.

nd. 18 maja | godz. 12:00 | Akademia Kreatywności Tondo ul. Św. Marcin 37/13
WARSZTAT KALIGRAFII ARABSKIEJ
przed filmem COEXISTENCE, MY ASS!, reż. Amber Fares
Bilety na seans o godz. 14:30 w kasie kina i na www.kinomuza.pl
Bilety na warsztat o godz. 12:00 dostępne w kasie kina i na www.kinomuza.pl w cenie 10 zł/os.
Noam Shuster Eliassi – bohaterka „Coexistence, My Ass!” – pochodzi z tak zwanej „Oazy Pokoju”, w której Żydzi i Palestyńczycy wychowują się ramię w ramię. Noam od dziecka posługuje się językiem arabskim, nawiązuje silne relacje z Palestyńczykami, a jej solidarność nie ogranicza się do wzniosłych przemów i pobieżnej znajomości kultury arabskiej.
W myśl idei przybliżenia kultury uciśniętego ludu palestyńskiego zapraszamy do podjęcia pierwszego – lub kolejnego – kroku na tej drodze w przestrzeni Akademii Tondo. Waszym przewodnikiem w podstawach kaligrafii arabskiej będzie Walid Daouadi, który doskonale zna ornamentalną sztukę ze Wschodu. Zachęcamy do skorzystania z możliwości zanurzenia się w opowieści Walida o jej teorii, a następnie praktycznego użycia przekazanej wiedzy pod jego czujnym okiem.
Uwaga: warsztat zostanie przeprowadzony w języku angielskim (z tłumaczeniem na język polski). Liczba miejsc jest limitowana.
Prowadzący:
Walid Daouadi  nauczyciel kaligrafii arabskiej z pięcioletnim stażem specjalizujący się w stylu naskh. Arabski to jego język ojczysty, który od dziecka poznawał z głębokim poszanowaniem wobec sztuki i historii kaligrafii. Z wielką pasją dzieli się tą sztuką i swoją kulturą w Polsce.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące