Tanecznym Krokiem W Nowy Rok – Kino Muza
Wiemy, co gramy
DKF Kamera

Tanecznym Krokiem W Nowy Rok

21.01.2025
Dorotka w towarzystwie bajkowych stworzeń.

Życzymy Wam samych filmowych wrażeń w Nowym Roku i zapraszamy byście razem z nami weszli w rok 2025 w szampańskich nastrojach! Będzie blichtr, zabawa, taniec i śpiew! Zapraszamy na styczniowy cykl: TANECZNYM KROKIEM W NOWY ROK.

Musical to bezsprzecznie jeden z bardziej polaryzujących gatunków filmowych. Jedni kochają ten barwny świat i nucą piosenki pod nosem na długo po seansie. Drudzy przewracają oczami z irytacją już po pierwszej scenie tańca synchronicznego na ulicy

Nie da się jednak zaprzeczyć, że ten gatunek jest bardzo ważnym elementem w historii rozwoju kina. Musical filmowy narodził się wraz z pierwszym filmem dźwiękowym pt. ŚPIEWAK JAZZBANDU (1927). Wchodząc na ekrany kinowe, wraz z przełomem dźwiękowym, musical stał się jednym z głównych nurtów kina amerykańskiego, zaraz obok westernów. DESZCZOWA PIOSENKA (1952), DZWIĘKI MUZYKI (1965), SKRZYPEK NA DACHU (1971), KABARET (1972), GREASE (1978) – to tylko kilka z wielu kultowych musicalowych produkcji, które zapisały się na stałe w popkulturze, a nawiązania do nich goszczą w wielu produkcjach, nie tylko muzycznych.

Gatunek utożsamiany często z niewymagającą historią – najczęściej miłosną – z czasem zaczął podejmować poważniejsze tematy, między innymi społeczne. Przykładem może być np. „HAIR” (1979). Twórcy musicali zaczęli się bawić formą musicalu, poddając ją różnym dekonstrukcjom. Jednym z głośniejszych eksperymentów jest film Larsa Von Triera TAŃCZĄC W CIEMNOŚCIACH (2000).

My chcemy zaprezentować Wam różne twarze musicalu od klasyków po najbardziej współczesne podejście do tego niemal stuletniego gatunku.

Najpierw wybierzemy się żółtą drogą wraz z rozśpiewaną Judy Garland w kultowym CZARNOKSIĘŻNIKU Z OZ (1939). Kulisy powstawania tego filmu oraz wpływ, jaki miał na publikę nierzadko wydają się bardziej interesujące niż sama fabuła. Następnie wybierzemy się w mniej kolorowe, ale niezmiennie roztańczone rejony do świata twórczości Boba Fosse’a w musicalu CAŁY TEN ZGIEŁK (1979). Zakończymy nie lada gratką, bo przedpremierą najnowszego filmu Jacquesa Audiarda pt. EMILIA PEREZ nagrodzonego w Cannes poczwórną (!) nagrodą aktorską dla czterech głównych aktorek.

Zapraszamy do tańca, którego na pewno nie zapomnicie!

Bilety: 16 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.
*Pokaz przedpremierowy filmu EMILIA PEREZ odbywa się w regularnym cenniku kina: 22/19/16 zł.

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW

Logo Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Filmy
Czarnoksiężnik z Oz - okładka
14.01.2025 20:00
Sala 1

Czarnoksiężnik z Oz

The Wizard of Oz

reż. King Vidor, Mervyn LeRoy
USA
1939
98’

Dorotka wraz z pieskiem Toto i całym swoim domem przeniesiona zostaje przez trąbę powietrzną w cudowne miejsce. W rezultacie niefortunnego lądowania domu, dziewczynka staje się obiektem wielkiej złości Złej Wiedźmy.

Cały ten zgiełk - okładka
21.01.2025 20:00
Sala 1

Cały ten zgiełk

All That Jazz

reż. Bob Fosse
USA
1979
123’

Joe Gideon to zapracowany reżyser i choreograf. Jego pracoholizm wpędza go w inne nałogi – nadużywa alkoholu, substancji psychoaktywnych i notorycznie sypia ze swoimi tancerkami. Intensywny i niezdrowy tryb życia samotnego rozwodnika wpędza go w problemy zdrowotne – fizyczne, jak i psychiczne.

Emilia Pérez - okładka
28.01.2025 20:00
Sala 1

Emilia Pérez

reż. Jacques Audiard
Francja, USA, Meksyk
2024
133’

Kipiący energią, baśniowy i hipnotyczny film Audiarda to aktorski i reżyserski popis, za którego liryczną stronę odpowiadają utwory francuskiej kompozytorki i piosenkarki Camille.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące