Pan aktor – JERZY STUHR – Kino Muza
Wiemy, co gramy
DKF Kamera

Pan aktor - JERZY STUHR

17.12.2024
Mężczyzna z kamerą.

Święta już niebawem, a my w ramach świątecznego prezentu oferujemy Wam obcowanie na ekranie z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów swojego pokolenia! Zapraszamy Was na grudniowy cykl: PAN AKTOR - JERZY STUHR.

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku. Zanim został aktorem ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a dwa lata później obronił dyplom na Wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Wyższej w Krakowie. Swoją zawodową przygodę zaczął na deskach Starego Teatru w Krakowie. Pierwszą główną rolę filmową zagrał w filmie Krzysztof Kieślowskiego (z którym współpracował później jeszcze dwukrotnie) pt. SPOKÓJ (1976). Rolami u takich reżyserów jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Sławomir Idziak czy Piotr Szulkin, Jerzy Stuhr udowodnił swój niewątpliwy talent dramatyczny, jednakże Polska pokochała go przede wszystkim za jego działalność komediową.

Warto wspomnieć jego występ w 1977 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu gdzie wykonał utwór pt. Śpiewać każdy może łamiąc przy tym konwencje festiwalu, gorsząc jury oraz zdobywając serca polskiej publiczności. Swoją popularność umocnił prowadzeniem programu telewizyjnego SPOTKANIE Z BALLADĄ, komediowymi rolami w filmach Juliusza Machulskiego jak np. SEKSMISJA (1984) ,KING SAJZ (1988) czy KILER (1997) oraz rolą Osiołka w filmie SHREK (2001). Charakterystyczna maniera w głosie, którym wypowiadał zabawne kwestie sprawiła, że bardzo wiele z nich stało się kultowymi i przeszły do języka potocznego. Warto też wspomnieć, że aktor również zajmował się reżyserią z niemałymi sukcesami. Jego film pt. HISTORIE MIŁOSNE (1997), w których zagrał aż pięć ról, dostał nagrodę za najlepszy film zagraniczny na Festiwalu Cinecitta we Włoszech, oraz został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. My zajmiemy się jednak przede wszystkim aktorską wszechstronnością Jerzego Stuhra.

Zaczniemy od jego najważniejszej współpracy z Krzysztofem Kieślowskim czyli filmu pt. AMATOR (1979). Następnie przyjrzymy się jego roli w jednym z głośniejszych przedstawicieli nurtu kina moralnego niepokoju pt. WODZIREJ (1977).

Bilety: 16 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW

Logo Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Filmy
Amator - okładka
10.12.2024 20:00
Sala 1

Amator

reż. Krzysztof Kieślowski
Polska
1979
117’

Jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz  zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku.

Wodzirej - okładka
17.12.2024 20:00
Sala 1

Wodzirej

reż. Feliks Falk
Polska
1977
104’

Lutek jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału Estrady. Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące