Filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX – Kino Muza
Wiemy, co gramy
PRZEGLĄD FILMOWY

Filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX

09.04.2025
Młoda dziewczyna podczas treningu w sali tenisowej.

Przegląd Filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX w Kinie Muza

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Kino Muza zapraszają na przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX 2025 oraz do udziału w ogólnoeuropejskim plebiscycie na najlepszy film europejski! Wśród nominowanych znalazły się: DAHOMEJ Mati Diop (Złoty Niedźwiedź w Berlinie), FLOW Gintsa Zilbalodisa (Oscar dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego), PRZECHWYCONE Oksany Karpovych, ANIMAL Sofii Exarchou i MILCZENIE JULIE Leonarda Van Dijla. Wszystkie filmy pokażemy na przeglądzie, który odbędzie się 9-13 kwietnia 2025 r. w Kinie Muza w Poznaniu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Po odbiór wejściówek zapraszamy do kasy Kina Muza od 31 marca 2025 r.

 

Harmonogram przeglądu:

Środa | 9 kwietnia

Godz. 18:00 | DAHOMEJ | UROCZYSTE OTWARCIE PRZEGLĄDU ze spotkaniem z dr Magdaleną Wróblewską | Sala nr 1

Reż. Mati Diop | Francja, Senegal, Benin | 2024

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Dahomej to opowieść o tym, co jest fundamentem naszej kultury, kto powinien odpowiadać za krzywdy sprzed dekad oraz czy dawna sztuka może budować nasze narodowe tu i teraz.
26 obiektów opuszcza muzeum w Paryżu, by po ponad stu latach znaleźć się w Królestwie Dahomeju – dzisiejszym Beninie. Owa podróż to nie tylko wydarzenie wagi symbolicznej i politycznej, ale także rodzaj zmartwychwstania. Potężna statua króla Gezo budzi się w muzealnych podziemiach i zabiera głos. Fikcyjny monolog wielkiego władcy tworzy narracyjną warstwę filmu i pozwala obiektom sprowadzonym do roli dzieł sztuki czy etnograficznych ciekawostek odzyskać prawdziwe moce. I przede wszystkim: daje impuls do dyskusji o jakże współczesnych i realnych problemach. Dahomej zadaje też kluczowe pytania o to czy można ograbić naród z jego ducha? Jak wyzwolić się z wpływów języka i kultury dawnego kolonizatora? Wybitna reżyserka, Mati Diop, zręcznie prowadzi całą opowieść unikając akademickich pułapek, za to oddając głos młodości, która musi wyciągnąć wnioski z własnej historii.

17:30 | poczęstunek dla uczestników uroczystego otwarcia

18:00 | część oficjalna: powitanie gości i widzów przez Kino Muzę oraz Biuro Parlamentu Europejskiego

18:10 | projekcja filmu DAHOMEJ

19:15 | dyskusja z dr Magdaleną Wróblewską – dyrektorką Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (prowadzenie: Natalia Rosicka)

 

Czwartek | 10 kwietnia

Godz. 18:00 | FLOW | Sala nr 1

Reż. Gints Zilbalodis | Łotwa, Francja, Belgia | 202

Kot przyzwyczajony jest do spędzania dni we własnym towarzystwie. Wydreptuje swoje kocie ścieżki i śpi w ulubionych miejscach w domu, który, choć pełny śladów ludzkiej obecności, zdaje się należeć już tylko do niego... Jednak do czasu.Gdy tajemnicza powódź pochłania znany kotu świat, jedynym schronieniem przed wielką falą staje się stara, drewniana łódź. Szansę na przetrwanie znajdują w niej również inni – kapibara, ptak, lemur i pies – wśród których kocia natura i niezależność są wystawiane na próbę. Dryfując przez mistyczne, zalane wodą krajobrazy, zwierzęta wspólnie mierzą się z grozą żywiołu i coraz to większymi wyzwaniami. Niebezpieczna żegluga powoli zamienia się w symboliczną podróż, w której każdy przechodzi przemianę charakteru i odkrywa w sobie nowe rodzaje wrażliwości.

 

Piątek | 11 kwietnia

Godz. 18:00 | PRZECHWYCONE | Sala nr 1

Reż. Oksana Karpovych | Ukraina, Kanada, Francja | 2024

Najgłośniejszy ukraiński dokument roku, który trzeba zobaczyć w kinie. Nagrodzony m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym i WATCH DOCS. Mimo że nie pada w nim ani jeden strzał, nie widać rannych, czołgów ani eksplozji, jego twórcom udało się dotrzeć do istoty tego konfliktu. Długie perfekcyjnie kadrowane ujęcia pokazują księżycowe krajobrazy i wybebeszone wnętrza mieszkań, do których dotarł w 2022 roku „Ruski Mir”. Absurd i bestialstwo wojny odsłaniają sami okupanci: warstwę dźwiękową tworzą wyłącznie przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy rosyjskich żołnierzy, relacjonujących rodzinom swoje wojenne przeżycia. Odważny filmowy eksperyment, w którym dźwięk i obraz wzajemnie wzmacniają swój przekaz, bezlitośnie ujawnia stan rosyjskiego społeczeństwa przeżartego toksyczną propagandą. Takiego filmu o wojnie w Ukrainie jeszcze nie było.

 

Sobota | 12 kwietnia

Godz. 18:00 | ANIMAL | dyskusja po seansie | Sala nr 1

Reż. Sofia Exarchou | Grecja, Austria, Rumunia, Cypr, Bułgaria | 2023

Scenarzystka i reżyserka Animal wspomina w wywiadzie, że chciała zrealizować film o aktualnej sytuacji na rynku pracy w Grecji, turystyka była zatem dla niej oczywistym wyborem. Najbardziej zainteresowało ją samo zjawisko rozrywki z wpisanymi weń paradoksami i paroksyzmami późnego kapitalizmu – generowanie zysków poprzez przymus nieustannej zabawy, która staje się dla jednych pracą, dla innych sposobem na ucieczkę od niej. Sofia Exarchou nie chce jednak przyglądać się turystycznej klasie próżniaczej. W jej bogatym muzycznie i choreograficznie filmie goście kurortu all inclusive, w którym nigdy nie świeci słońce, to jedynie anonimowe tło. Na pierwszym planie widzimy grupę animatorek i animatorów, których zadaniem jest dostarczanie rozrywki za wszelką cenę. Ich liderką jest Kalia – dojrzała, pozornie pozbawiona złudzeń, odporna psychicznie i fizycznie niczym prawdziwe sceniczne zwierzę.

 

Niedziela | 13 kwietnia

Godz. 18:00 | MILCZENIE JULIE | Sala nr 1

Reż. Leonardo Van Dijl | Belgia, Szwecja | 2024

Wyróżniony w canneńskim Tygodniu Krytyki elektryzujący debiut Leonarda van Dijla. Julie to świetnie zapowiadająca się młoda tenisistka, która swoim talentem przewyższa o głowę koleżanki z akadem i. Gdy nagle w kierunku jej trenera padają oskarżenia o zbyt bliski kontakt z zawodniczkami, ułożony świat Julie zaczyna się rozpadać. Dziewczyna coś wie, ale postanawia milczeć… Nie ona pierwsza, nie ostatnia.
Milczenie Julie to kino poruszające i precyzyjne, lecz przede wszystkim niezwykle istotne, zadające kluczowe pytania o sens milczenia kobiet w starciu z wyrachowanym oprawcą. Van Dijl pokazuje świat Julie bez emocjonalnego szantażu, z szacunkiem i cierpliwością, chociaż gdzieś w środku buzują szalone emocje. Nie ma tu jednak rakiet roztrzaskanych o kort – jest cicha walka o przetrwanie.

Grafika do wydarzenia z nagrodą LUX 2025.

Filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX ogłoszono 18 września 2024 r. w Parlamencie Europejskim. Nagroda jest przyznawana przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową (European Film Academy) we współpracy z podprogramem MEDIA programu Kreatywna Europa oraz siecią kin Europa Cinemas. Nagroda podkreśla zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w kulturę i edukację przez wspieranie kina europejskiego i propagowanie różnorodności kulturowej.

Historia nagrody sięga 2007 roku, kiedy to Parlament powołał ją do życia. Przyznawał ją głosami europosłów i europosłanek do 2020 roku, kiedy to połączył siły z Europejską Akademią Filmową i razem ustanowili, że znaczący wpływ na werdykt będą mieć widzowie. Parlament Europejski zaprasza publiczność europejską do oceniania filmów przez Internet. Nagrodę Publiczności LUX otrzyma film najwyżej oceniony przez posłów do Parlamentu Europejskiego oraz przez widzów.

Nominowane filmy można ocenić pod linkiem: https://luxaward-rating.europarl.europa.eu/pl/ Głosowanie będzie trwać do 27 kwietnia i zakończy się ceremonią wręczenia Nagrody Publiczności LUX w Parlamencie Europejskim. Oddając ocenę filmom, bierzecie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, w tym wycieczkę do Parlamentu Europejskiego na ceremonię wręczenia Nagrody, w której będą uczestniczyć twórcy nominowanych filmów!

Zapraszamy serdecznie na przegląd nominowanych filmów i oddawania swoich głosów – to wy macie szansę wyłonić najlepszy film europejski ubiegłego roku!

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące