W tegorocznej poznańskiej odsłonie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity pięciu projekcjom filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach i pokazywanych w Polsce premierowo na 22. MDAG będą towarzyszyły spotkania edukacyjne dedykowane młodzieży szkolnej.
Pozwolą pogłębić poruszane w filmach zagadnienia – obejmujące kompetencje obywatelskie i międzykulturowe, psychologię, ekologię, krytyczny odbiór tekstów kultury
Nauczyciele/-ki, dzięki którym młodzież skorzysta z festiwalowego programu otrzymają materiały edukacyjne mające na celu wsparcie dalszej pracy z filmem w szkole.
Grupę można zapisać na dowolną liczbę spotkań, wysyłając zgłoszenie przez formularz online: https://forms.office.com/e/Rx7tRGtRxB
Koszt biletu grupowego dla osoby uczniowskiej wynosi 14 zł. Płatność pobierana będzie w kasie kina przed seansem.
Wybrane filmy pozwalają zrozumieć charakter zmian społecznych i kulturowych, które wpływają obecnie na życia młodych ludzi. Przekonują o wadze podejmowania trudnych tematów w walce o bardziej sprawiedliwy świat. Towarzyszące projekcjom spotkania z osobami eksperckimi pozwolą odpowiednio sproblematyzować zagadnienia poruszane w filmach dokumentalnych i odnaleźć się młodzieży w skomplikowanym współczesnym świecie.
Program edukacyjny jest objęty rekomendacją merytoryczną redakcji magazynów Newsweek Psychologia Dziecka i Newsweek Psychologia Nastolatka.
Nauczycielki i Nauczycieli zapraszamy również do indywidualnego korzystania ze zniżkowych biletów nauczycielskich na wybrane filmy w ramach całego programu Festiwalu MDAG w Kinie Muza. Program z oznaczonymi filmami dostępny będzie na stronie kinomuza.pl i mdag.pl od 17 kwietnia. Bilety można nabyć w kasie Kina od 24 kwietnia.
PROGRAM:
Piątek | 9 maja
godz. 10:30 | SŁOWO DAJĘ (Speak.) | reż. Jennifer Tiexiera, Guy Mossman | USA 2025 | 103 min.
+ prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)
Rekomendacja wiekowa: 14+
Obszary tematyczne: oratorstwo, retoryka, aktywizm, prawa człowieka, psychologia, zmiana społeczna
Treści wrażliwe: kontekst samobójczej śmieci członka rodziny
Opis filmu: Film podąża za pięciorgiem nastolatków, którzy rywalizują w prestiżowych zawodach sztuki oratorskiej organizowanych przez National Speech & Debate Association w Stanach Zjednoczonych. Mają od 16 do 17 lat. Przygotowują z pasją gorące przemówienia, które pozwalają zaapelować do sumień słuchających osób i pomóc stworzyć lepszy świat dla nas wszystkich.
Osoby eksperckie:
Patryk Rzemyszkiewicz | nauczyciel historii, od roku także wicedyrektor Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Po godzinach prowadzi konto na instagramie o książkach i filmach - słów_kilka21. Wierzy w edukację poprzez kulturę oraz to, że kino i literatura mogą pozwolić na wszechstronne poznanie świata oraz nas samych.
Aleksandra Augustyniak | psycholog, edukatorka seksualna. Ukończyła psychologię oraz studia podyplomowe Seksuologia Praktyczna na Uniwersytecie SWPS. Na co dzień pracuje jako psycholog w Niepublicznym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Oprócz tego edukuje uczniów liceum i szkoły podstawowej na temat ciała, emocji i relacji prowadząc zajęcia z edukacji seksualnej.
Poniedziałek | 12 maja
godz. 10:30 | ZHAKOWAĆ HEJT (Hacking Hate), reż. Simon Klose, Szwecja, Dania, Norwegia 2024, 86 min.
+ prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)
Rekomendacja wiekowa: 16+
Obszary tematyczne: manipulacja w sieci, radykalizacja, fact-checking, etyka
Treści wrażliwe: treści rasistowskie i ekstremistyczne
Opis filmu: O uważność w świecie internetu apeluje Simon Klose w filmie „Zhakować hejt”, którego bohaterką jest uznana i wielokrotnie nagradzana szwedzka dziennikarka śledcza My Vingren. Prowadząc wnikliwe badania na temat ekstremizmu, grup nienawiści oraz białej supremacji dociera w bardzo niebezpieczne rejony. Dzięki funkcjonowaniu pod fałszywymi profilami w sieci, My Vingren obnaża charakter działań ruchów ekstremistycznych, wykorzystujących media społecznościowe do rekrutacji członków i radykalizacji społeczeństwa. Ambitne śledztwo ostatecznie prowadzi do amerykańskiej badaczki, pisarki i prawniczki Aniki Collier Navaroli – sygnalistki w platformie X, i aktywisty Imrana Ahmeda pozwanego przez Elona Muska za ujawnienie wzrostu udokumentowanej mowy nienawiści na platformie X. Arnika i Imran wspólnie pracują nad sposobem, w jaki można pociągnąć firmy technologiczne do odpowiedzialności za promowanie mowy nienawiści oraz nawoływanie do przemocy.
Osoba ekspercka:
Patryk Zakrzewski | wiceprezes Stowarzyszenia Demagog odpowiedzialny za obszar edukacji i szkoleń. Od 2018 roku pełni funkcję koordynatora Akademii Fact-checkingu. Przy wsparciu swojego zespołu inicjuje i realizuje projekty edukacyjne dotyczące przeciwdziałania dezinformacji i kształtowania kompetencji krytycznego myślenia. Jako ekspert w zakresie edukacji medialnej od 7 lat prowadzi zajęcia i tworzy materiały edukacyjne na temat fake newsów i weryfikowania informacji w internecie dla uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu. Dumny mieszkaniec poznańskiej Wildy.
Wtorek | 13 maja
13.05, godz. 10:30 | PROJEKTUJĄC MARZENIA (Dust to Dust), reż. Kosai Sekine, Japonia 2024, 89 min.
+ prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)
Rekomendacja wiekowa: 12+
Obszary tematyczne: ekologia, moda, technologia, wpływ człowieka na środowisko
Treści wrażliwe: trudne obrazy zanieczyszczenia planety i ubóstwa
Opis filmu: Przyszłość w świecie mody już nadeszła. Zwiastuje ją znany japoński projektant Yuima Nakazato, który stał się kluczową postacią ruchu etycznej produkcji w modzie. Jako jedyny obecnie aktywny projektant haute couture w Japonii i drugi japoński projektant zaproszony na paryski tydzień mody Haute Couture, stara się łączyć swoje wyjątkowe wizje artystyczne ze zrównoważoną pod względem ekologicznym technologią. W filmie poznajemy też mroczną stronę przemysłu odzieżowego. Wraz z Nakazato odwiedzamy ogromne, sprawiające wrażenie apokaliptycznych, wysypiska śmieci w Kenii, gdzie wielkie korporacje wysyłają tony niesprzedanych ubrań.
Osoba ekspercka:
Kalina Olejniczak | współzałożycielka poznańskiej Po-Dzielni – pierwszego w Polsce freeshopu, działającego od 2018 roku. Z zawodu dziennikarka zajmująca się m.in. tematem ochrony klimatu i aktywizmem obywatelskim
Środa | 14 maja
godz. 10:30 | PAN NIKT KONTRA PUTIN (Mr. Nobody Against Putin), reż. David Borenstein, Dania 2025, 90 min.
+ prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)
Rekomendacja wiekowa: 14+
Obszary tematyczne: manipulacja, wojna, historia, odwaga cywilna, szkoła
Treści wrażliwe: wojna
Opis filmu: Bohaterem filmu „Pan Nikt kontra Putin” jest Pasha, który pracuje jako nauczyciel w rodzinnym mieście w górach Uralu. W obliczu inwazja Rosji na Ukrainę postanawia stworzyć w tajemnicy film o życiu szkoły, która w 2022 roku została poddana militaryzacji i indoktrynacji ideologii państwowej. Film jest niezwykłym portretem życia w dzisiejszej Rosji, świadectwem tragedii ludzi mieszkających w tym kraju i niezłomności w obnażaniu systemu państwa rządzonego przez władcę absolutnego.
Osoba ekspercka:
Agnieszka Jankowiak-Maik | nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki “Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Absolwentka International Visitor Leadership Program. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.
Czwartek | 15 maja
godz. 10:30 | COEXISTENCE, MY ASS!, reż. Amber Fares, USA, Francja 2025, 95 min.
+ prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)
Rekomendacja wiekowa: 16+
Obszary tematyczne: prawa człowieka, aktywizm, wojna, Izrael, Palestyna, społeczność lokalna
Treści wrażliwe: przemoc
Opis filmu: Film, przedstawiający historie cywili mieszkających w Palestynie i Izraelu marzących o pokoju, które mogą pozwolić poznać szerszy kontekst toczącej się wojny. Główną bohaterką jest stand-uperka Noam Shuster Eliassi, była pracownica Organizacji Narodów Zjednoczonych i absolwentka Harvardu, która zdecydowała się tworzyć osobiste i polityczne monodramy – przekonana o tym, że humor to najlepsze oręże w walce o pokój. Urodziła się w izraelskiej miejscowości, w której mieszkańcy składali się z Izraelczyków i Palestyńczyków, a ich koegzystencja miała nieść nadzieję na pojednanie w regionie. W filmie obserwujemy, jak błyskotliwe i zabawne występy Noam Shuster Eliassi odnoszą się do skomplikowanych tożsamości, marzeniach o lepszym świecie, a w obliczu tragedii stają się świadectwem bólu.
Osoba ekspercka:
Maciej Pietrzak | filmoznawca, adiunkt w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego badania koncentrują się na filmowych reprezentacjach pamięci kulturowej oraz transnarodowej wymianie filmowej. Autor książki "Koniec złudzeń. Film wobec Marca ’68" (2025). Opublikował szereg artykułów naukowych dotyczących historii kina polskiego i izraelskiego oraz filmowych przedstawień relacji polsko-żydowskich. Popularyzator wiedzy o filmie, m.in. jako prelegent Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz autor scenariuszy lekcji dla nauczycieli.