Przegląd z okazji 115-lecia istnienia Kina Muza w Poznaniu | Grudzień 2023
Choć obecnym wyglądzie ciężko w to uwierzyć, to jednak Kino Muza powstało zaledwie 13 lat po historycznym, pierwszym publicznym pokazie filmowym Braci Lumière w Paryżu, w grudniu 1895 roku.
Poznańskie kino, które rozpoczęło swoją działalność w 1908 roku, jest jednym z najstarszych na świecie, które do dziś nieprzerwanie funkcjonuje i działa w tym samym miejscu
Z okazji wyjątkowego Jubileuszu 115 lat istnienia, przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy cykl o nazwie 35 MM HISTORII KINA. Będzie to niesamowita okazja do przyjrzenia się historii kinematografii z dwóch perspektyw. Z jednej strony: poprzez wyjątkową możliwość poznania kultowych, klasycznych starych tytułów na dużym kinowym ekranie. Z drugiej strony: poprzez bardzo rzadką współcześnie możliwość oglądania ich wyświetlonych z analogowego nośnika taśmy filmowej 35 mm.
Od czasu cyfryzacji kin na początku lat dwutysięcznych, taśmy stopniowo odeszły w zapomnienie.
Z czasem dystrybutorzy utylizowali kopie filmowe, ponieważ ich przechowywanie było drogie i nie przynosiło już żadnych zysków. Kina natomiast pozbywały się analogowych projektorów, a razem z tym wymarł stopniowo zawód kinooperatora – człowieka, który potrafi przygotować, konserwować, skleić, nawinąć i ostatecznie poprawnie wyświetlić taśmę filmową.
Ponieważ wiemy, że w Kinie Muza nie brakuje miłośników kina (zarówno w zespole tu pracującym, jak i wśród naszej wspaniałej publiczności), dlatego przygotowaliśmy wyjątkową urodzinową niespodziankę. Na czym polega urok trzaskania taśmy w trakcie wyświetlenia i pojawiających się na ekranie uszkodzeń materiału? Co stanie się, jeśli taśma zerwie się w trakcie projekcji? Jak przeskakiwać między rolkami tak, żeby nie odwracało to uwagi widowni od seansu? Gdzie zapisana jest ścieżka dźwiękowa? Czy kino może spłonąć, kiedy w kabinie projekcyjnej przechowywana jest celuloidowa kopia? No i w końcu, na czym tak naprawdę polega magia analogowego kina?
Na te wszystkie pytania spróbujemy odpowiedzieć razem z Wami, doświadczając wspólnie tej unikatowej obecnie formy kontaktu z fizycznym filmem, który się starzeje, niszczy z czasem, może być niekompletny, ale jest też zapisem naszej historii i kulturalnego dziedzictwa.
Prze każdym seansem wprowadzenie do filmów zrobią:
Dorota Reksińska – filmoznawczyni, kulturoznawczyni, programerka Kina Muza w Poznaniu; Miłośniczka kina i taśmy filmowej, która w branży filmowej pracuje od 15 lat.
Seweryn Ptaszyński – kinooperator, wielki pasjonat kinotechniki i analogowego kina, który zajmuje się projekcją filmów od 17 roku życia. W tym czasie obsługiwał wszystkie dostępne na rynku formaty wyświetlania. Pracował m.in. w kinach: Wilda, Bałtyk, Rialto, Słońce, Apollo. Do dzisiaj w Kinie Muza w Poznaniu.
Partner główny: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Do końca roku będziemy mieli dla Was jeszcze kilka filmowych niespodzianek z okazji urodzin Kina Muza. Kolejne seanse, które wyświetlimy z analogowej taśmy filmowej opublikujemy już wkrótce!