Pokazy specjalne w kościele, muzeum, klubie...
British Film Festival ogłasza program sekcji Outside The Box!
Pokaz niemego LOKATORA Alfreda Hitchcocka w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym z muzyką Jacaszka na żywo. PTAKI w dawnej fabryce na Stomilu. PAN TURNER w Muzeum Narodowym w Poznaniu, TRAINSPOTTING w klubie TAMA i WŁOSKA ROBOTA w hali serwisowej salonu dealera MINI Inchcape - organizatorzy British Film Festival ogłaszają program sekcji, która rzuca wyzwanie klasycznej definicji sali kinowej.
Już 13.11 w Poznaniu startuje British Film Festival - pierwsza edycja festiwalu filmowego w całości dedykowanego brytyjskiej kinematografii. Choć pozornie listopadowa aura nie sprzyja organizacji seansów plenerowych i wychodzeniu z pokazami poza kino, to organizatorzy zapraszają aż na pięć niezwykłych wydarzeń filmowych w ramach sekcji OUTSIDE THE BOX.
Odbywające się poza salami kinowymi seanse pop-up cinema są okazją do nowych doznań i wchodzenia na kolejne poziomy emocji. W ramach British Film Festival zapraszamy na seanse umieszczone w kontekście przestrzeni, które przypominają starą prawdę, że filmy najlepiej ogląda się wśród innych ludzi - mówi Dorota Reksińska, pomysłodawczyni i programerka festiwalu.
Sekcję OUTSIDE THE BOX w czwartek (14.11 o 20:00) otworzy pokaz filmu LOKATOR Alfreda Hitchcocka z 1927 roku z muzyką na żywo.
Niemy film Mistrza Suspensu pokazany zostanie w niezwykłych okolicznościach - w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym św. Krzyża (ul. Ogrodowa 6) i będzie to prawdopodobnie pierwszy w Polsce festiwalowy pokaz filmowy w warunkach sakralnych.
Muzykę na żywo do filmu zapewni Michał Jacaszek - kompozytor, producent i wykonawca muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Jacaszek to autor kilkunastu albumów solowych wydanych w USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Polsce. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi.
Piątek (15.11 o 20:00) to kolejne spotkanie z Hitchcockiem - kultowe PTAKI pokazane zostaną w hali SZEROKO_Stomil (ul. Starołęcka 18R), w dawnej fabryce zamienionej dziś na surowe, industrialne studio fotograficzne.
Seansowi towarzyszyć będzie niezwykła oprawa: scenografia, światła i dźwięki, które wprowadza w filmowy klimat. A by dać ujście filmowemu napięciu, po seansie organizatorzy zaproszą do afterparty: ALFRED HITCHCOCK PRZEDSTAWIA.
Oba seanse specjalne splatają się z jubileuszem 125. rocznicy urodzin wybitnego reżysera.
Sobota (16.11 o 19:00) zapowiada się imprezowo - kultowe TRAINSPOTTING pokazane zostanie z taśmy 35 mm w kultowym klubie TAMA w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej (ul. Niezłomnych 2).
Niedziela (17.11), czyli ostatni dzień festiwalu to aż dwa pokazy specjalne. Jeden z najlepszych filmów o malarstwie, czyli PAN TURNER Mike’a Leigh pokazany zostanie w Muzeum Narodowym w Poznaniu (al. Marcinkowskiego 9).
Wisienką na torcie będzie niedzielny pokaz WŁOSKIEJ ROBOTY z 1969 roku, czyli listu miłosnego do kultowej brytyjskiej marki MINI w hali serwisowej salonu Inchcape Poznań - wśród aut, specjalistycznego sprzętu i, oczywiście, tych kultowych modeli. Właśnie w tym roku MINI obchodzi swoje 65. urodziny - świętujmy je razem w brytyjskim stylu!
Bilety i program
Bilety na wszystkie wydarzenia specjalne kosztują 35 zł, prócz LOKATORA z muzyką Jacaszka - ten seans kosztuje 75 zł.
Na sekcję OUTSIDE THE BOX nie obowiązują zniżki, bilety newsletterowe czy karnety.
Będą dostępne od 16.10 w kasie Kina Muza oraz online (na stronach britishfilmfestival.pl, kinomuza.pl i bilety24.pl).
Pełny program festiwalu opublikowany zostanie 28.10, a bilety trafią do sprzedaży 30.10.
British Film Festival odbędzie się w dniach 13 - 17.11 w Poznaniu.
Opisy filmów i terminy pokazów sekcji OUTSIDE THE BOX:
LOKATOR (THE LODGER - A STORY OF THE LONDON FOG)
reż. Alfred Hitchcock, Wielka Brytania 1927
Seans: 14.11 o 20:00
Kościół Ewangelicko-Metodystyczny św. Krzyża w Poznaniu (ul. Ogrodowa 6)
Nieme dzieło Hitchcocka inspirowane zbrodniami Kuby Rozpruwacza, które po stu latach olśniewa ekspresjonistyczną estetyką. Obraz społecznej histerii Londyńczyków zlęknionych atakami „Mściciela” wybierającego na swe ofiary blondynki. Rolę tajemniczego przybysza zagrał Ivor Novello.
PTAKI (THE BIRDS)
reż. Alfred Hitchcock, USA 1963
Seans: 15.11 o 20:00
Hala SZEROKO_Stomil (ul. Starołęcka 18R)
Apokaliptyczna wizja mistrza suspensu przesiąknięta kompleksem Edypa. Nadmorskie miasteczko Bodega Bay zostaje zaatakowane przez ptaki. W centrum inwazji znajdują się Melanie Daniels (Tippi Hedren), zafascynowany kobietą Mitch (Rod Taylor) oraz jego zazdrosna matka (Jessica Tandy).
TRAINSPOTTING
reż. Danny Boyle, Wielka Brytania 1996
Seans: 16.11 o 19:00
Klub TAMA (ul. Niezłomnych 2)
Jeden z największych klasyków brytyjskiego kina lat 90. Mark Renton stara się uciec od narkotykowego nałogu i grupki przyjaciół, którzy karmią jego demony. Wyjazd z Edynburga do Londynu nie wystarcza jednak, by zacząć nowe życie. Kultowa historia skąpana w rytmie hitów Iggy’ego Popa, Pulp i Blur.
WŁOSKA ROBOTA (THE ITALIAN JOB)
reż. Peter Collinson, Wielka Brytania 1969
Seans: 17.11 o 17:00
Hala serwisowa Inchcape Poznań (ul. Wschodnia 9, Swadzim)
Charlie Croker opuścił właśnie więzienie i jego gotowy, by znów knuć, oszukiwać, kraść i kombinować. Przyjmuje zlecenie w Turynie, które niejednokrotnie zmusi go do wciskania gazu do dechy. Film-hołd dla legendarnych samochodów MINI Cooper.
PAN TURNER (MR. TURNER)
reż. Mike Leigh, Wielka Brytania, Francja, Niemcy 2014
Seans: 17.11 o 18:00
Muzeum Narodowe w Poznaniu (al. Marcinkowskiego 9)
Biografia J.M.W. Turnera, brytyjskiego malarza, prekursora impresjonizmu. Jego nowatorskie podejście i technika wyprzedzały wyobraźnię krytyków. Sceny pracy malarza wciągające niczym thriller, wybitna, nagrodzona w Cannes rola Timothy'ego Spalla i oszałamiające zdjęcia Dicka Pope'a.
Szczegóły wydarzenia dostępne są online:
http://britishfilmfestival.pl/
https://www.facebook.com/BritishFilmFestivalPoznan
https://www.instagram.com/britishfilmfestivalpoznan
Organizatorzy:
Kino Muza, Estrada Poznańska, Miasto Poznań
Patronat:
British Council, Ambasada Brytyjska