Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_oficer_i_szpieg_plakatpl_lq

OFICER I SZPIEG

(AN OFFICE AND A SPY)

reż. Roman Polański | Francja, Włochy, 2019 | 126 min.

PL

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów ''PIANISTY''. Epicki thriller ''OFICER I SZPIEG'' na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. 

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. 

W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin ( ''ARTYSTA'', ''WILK Z WALL STREET''), Louis Garrel (''MARZYCIELE'') i Emmanuelle Seigner (''WENUS W FUTRZE''). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. To film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

NAGRODY:
• MFF w Wenecji 2019: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej - najlepszy film, Nagroda Specjalna Green Drop dla Romana Polańskiego, Wielka nagroda Jury - Srebrny Lew dla Romana Polańskiego

W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza