Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_mv5botgzztjintmtogu1yi00ywyylwfjmzytmzq5nzc5ntvkognjxkeyxkfqcgdeqxvymtc5otqwmzk_._v1_sy1000_cr0_0_734_1000_al_

DZIĘKI BOGU

(BY THE GRACE OF GOD)

reż. François Ozon | Francja, 2019 | 137 min.

PL

François Ozon przełamuje kolejne tabu. Bohaterami ''DZIĘKI BOGU'' są trzej mężczyźni, którzy postanawiają zmierzyć się z demonami przeszłości. Próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i wciąż pracuje w strukturach kościelnych. 

Alexandre (Melvil Poupaud, znany z takich filmów, jak ''NA ZAWSZE LAURENCE'' Xaviera Dolana, ''CZAS, KTÓRY POZOSTAŁ'' Ozona czy ''NAD MORZEM'' Angeliny Jolie) mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Jest przykładowym katolikiem. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że kapłan, który go wykorzystał kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia podjąć działania. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François i Emmanuel. Jednak konsekwencje ich odważnej decyzji nie pozostaną bez szwanku. 

Oparty na faktach nowy film François Ozona miał swoją światową premierę na Berlinale, gdzie odbił się szerokim echem i otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia. Film wywołał jeszcze większy szum we Francji, gdzie obejrzało go niemal 1,5 mln widzów. Miesiąc po premierze w Berlinie, 7 marca br. arcybiskup Lyonu Philippe Barbarin (jeden z niechlubnych bohaterów filmu) został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za tuszowanie pedofilii


Głosy prasy:
Niemiecka dziennikarka na konferencji w Berlinie mówi: - Panie Ozon, gdy zobaczyłam w programie, że powstał kolejny film o pedofilii w Kościele katolickim, wzruszyłam ramionami. Znowu? A jednak chwycił mnie pan za serce.
 - Gazeta Wyborcza
Przemyślana i perfekcyjnie zagrana opowieść w szybkim tempie, która odsłania swoje rozdziały w trybie pilnym niczym deadline redakcyjny.
 - IndieWire
Fantastycznie zagrany i pod idealną kontrolą.
 - Screen Daily
Ozon nie zrobił skandalizującego filmu o pedofilii; on snuje opowieść o męskiej wrażliwości i pragnieniu odnowy, za pomocą trzech aktorów o oszałamiającej sile.
 - Première


NAGRODY:
• Berlinale 2019: najlepszy film

W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza