Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_podwojne-zycie-plakat-01

PODWÓJNE ŻYCIE

(NON-FICTION)

reż. Olivier Assayas | Francja, 2018 | 108 min.

PL

Uwodzicielski i przewrotny, najnowszy film Oliviera Assayasa (''SILS MARIA'', ''PERSONAL SHOPPER'') bawi się pojęciem wierności. W ''PODWÓJNYM ŻYCIU'' dotyczy ono zarówno kilku zdradzających się osób, perwersyjnej relacji fikcji do rzeczywistości, jak również rewolucji technologicznej, która każe nam porzucać stare przyzwyczajenia. W błyskawicznie zmieniającym się świecie e-booki wygryzają papierowe książki, młode kochanki – starzejące się żony, zaś seriale – kinowe fabuły. Nie zmienia się tylko jedno: zawsze najbardziej podnieca nas nowe.

Swoimi bohaterami uczynił Assayas członków paryskiej bohemy, przeżywających właśnie kryzys wieku średniego. Leonard, pisarz snobujący się na bycie offline (Vincent Macaigne), pragnie wydać kolejną powieść, będącą zapisem romansu z pewną aktorką. Jego wydawca, przystojny karierowicz Alain (w tej roli super gwiazda francuskiego kina – Guillaume Canet), odrzuca książkę, bo o wiele bardziej pasjonuje go teraz świat e-booków, a dokładnie atrakcyjna doradczyni do spraw digitalizacji. Alainowi umyka więc, że jego żona, marząca o ambitnej roli serialowa aktorka Selena (fantastyczny, autoironiczny występ Juliette Binoche) spotyka się z pewnym pisarzem, którego partnerka także nie wie o zdradzie, bo jest zbyt zajęta ogarnianiem PR–u prowadzącego podwójne życie polityka…

Na ów splot seksu, kłamstw i literatury, Assayas patrzy z wyrozumiałością i humorem (krytycy podkreślają, że ''PODWÓJNE ŻYCIE'' to jego najlepsza komedia!), deklarując w jednym z wywiadów: ''Staliśmy się takimi moralistami, że zapragnąłem nakręcić film odrobinę niemoralny''. Inspiracją dla tego lekkiego niczym czytnik – i równie pojemnego – komediodramatu jest bez wątpienia seksowne kino mistrza Erica Rohmera. Niektórzy piszą też o podobieństwach do najlepszych filmów Woody’ego Allena – z tym że u Assayasa jest zdecydowanie więcej wina.

GŁOS PRASY:

Uwodzicielska satyra z doskonałą Juliette Binoche! - Screen International
Czarujący i przewrotny. Z każdą minutą bawi coraz bardziej
. - Indiewire
Pełen humoru, ciepły i inteligentny. Patrząc na słowne szermierki bohaterów w ''Podwójnym życiu'', aż chce się dołączyć do dyskusji.
- Variety
Komedia jest tu podszyta rozpaczą, ale i czułością. Reżyser dostarczył kolejnego dowodu, że ma talent do mówienia o poważnych sprawach w lekki sposób.
- The Hollywood Reporter
Niesamowicie inteligentny, podany w świetnym tempie i niepodrabialnie francuski.
- Film Threat
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o związkach, zdradach i podwójnym życiu, ale baliście się zapytać.
- Uncut

W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza