Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_pw_plakat_pl

POD WIATR

reż. Timur Makarević | Bośnia i Hercegowina, Szwecja, Polska, Rumunia, 2017 | 86 min.

Film Makarevića jest obrazem konfrontacji z własną przeszłością naznaczoną przez wojnę. Utrata najbliższych i przymusowa emigracja do odległej Szwecji zapisały się w podświadomości głównego bohatera niczym znamię które nosi głęboko w sobie. Zmuszony do powrotu, symbolicznie rozlicza się z bolesnymi wydarzeniami, zamykając ten rozdział swojego życia.

Jednak Serbia zmienia go nieodwracalnie budząc dawno uśpione dźwięki, zapachy i zachowania o których zdążył już definitywnie zapomnieć. Vedran otwiera się na otaczającą rzeczywistość i odnajduje siebie.

''POD WIATR'' stawia pytanie o naszą tożsamość – czy tworzą ją język, miejsce zamieszkania i kultura z której wyrastamy? A może dom tworzymy sami i to od nas zależy kim się czujemy?

Reżyser metaforycznie przeciwstawia dwie rzeczywistości – skandynawski ład i bałkański temperament. Z dystansem patrzy na okaleczoną stolicę, która stara się wrócić do normalności. Nowoczesność przeplata się z opuszczonymi ruinami, beztroskie młode pokolenie żyje obok mieszkańców pamiętających minione wydarzenia. Pozornie wszystko jest w porządku, jednak przeszłość nie została do końca rozliczona.


Kadry z filmu:
W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza