Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_12

NAJLEPSZE POLSKIE 30' - ZESTAW IV

reż. Różni twórcy | Polska, 2018 | 81 min.

W IV zestawie NAJLEPSZYCH POLSKICH 30’ znajdą się trzy krótkie filmy fabularne: dwie perełki prosto z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czyli "RELAX" Agnieszki Elbanowskiej i "USERS" Jakuba Piątka, a także krótki metraż, który zjeździł już cały świat – "JERRY" Romana Przylipiaka z fenomenalnymi rolami Sebastiana Łacha i Justyny Wasilewskiej.

Filmy w zestawie:


➡ „USERS
reż. Jakub Piątek | Polska 2018 | 29 minut

Kobieta i mężczyzna. Sylwestrowa noc i przypadkowe spotkanie w Internecie. Algorytm łączy ich w parę. Szansa jak jeden do kilkudziesięciu tysięcy. Podobno sieć to ostatnia strefa wolności. Skoro wszystko wolno, to od czego zaczniemy? Ile można przeżyć w jedną noc? Może całe życie? Jest jedna zasada: coś mi się nie spodoba, znudzisz mnie, zawiedziesz – przełączam cię. Chcę coś poczuć. Można tu coś poczuć?

„USERS”, błyskotliwy i wnikliwy komentarz do romantycznych relacji w dobie algorytmów i komunikatorów, z przejmującymi rolami Mai Pankiewicz i Dobromira Dymeckiego, podbił publiczność 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (na którym otrzymał wyróżnienie) oraz Festiwalu w Gdyni.

[O REŻYSERZE]
Reżyser Jakub Piątek studiował reżyserię filmową w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz kulturoznawstwo. Pracował jako reporter i animator kultury. Jego dokumentalny debiut Matka był pokazywany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach i zdobył kilkanaście nagród. Obecnie rozwija pełnometrażowy film hybrydowy Film dla mojej mamy.


➡ „JERRY
reż. Roman Przylipiak | Polska 2018 | 26 min.

Napiętnowany przez otoczenie oszust czy człowiek obdarzony niezwykłą mocą? Niektórzy twierdzą, że im pomaga, inni, że jest śmiertelnie niebezpieczny. On sam, zmęczony dotychczasowym życiem, nagle otrzymuje dar, który przychodzi do niego pod postacią… psa. Czy w niego uwierzy i czy uwierzy mu małomiasteczkowa społeczność? Czy potrzebny jest prawdziwy cud, by uwierzyć w uzdrawianie i nadprzyrodzone moce?

„JERRY” zdobył między innymi Nagrodę Główną na Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi, Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na WAMA Film Festiwal w Olsztynie, Nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Open Place Film Festival na Łotwie oraz ponad dwadzieścia nominacji w kraju i za granicą.

[O REŻYSERZE]
Roman Przylipiak ukończył reżyserię na PWSFTviT w Łodzi, Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Gdańsku. Realizuje krótkie metraże fabularne, dokumentalne i teledyski. Współpracuje również z kilkoma teatrami przy tworzeniu wizualizacji i scen fabularnych do spektakli. Zajmuje się też fotografią, ma na koncie kilka wystaw zbiorowych.


➡ „RELAX
reż. Agnieszka Elbanowska | Polska 2018 | 26 min.

Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, Dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

W filmie „RELAX” humor miesza się z groteską, a bystra obserwacja społeczna z pomysłową i zaskakującą inscenizacją. Oryginalność fabularnego debiutu reżyserki Agnieszki Elbanowskiej – wcześniej wielokrotnie nagradzanej za swoje krótkie filmy dokumentalne – podbił już serca jury i publiczności festiwalu w Gdyni oraz na festiwalu WAMA w Olsztynie, na którym „RELAX” otrzymał nominacje do nagrody im. Juliusza Machulskiego w dwóch kategoriach: za najlepszy scenariusz oraz rolę Łukasza Lewandowskiego.

[O REŻYSERCE]
Agnieszka Elbanowska jest nie tylko reżyserką, ale też montażystką i fotografką. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Roma Tre University, Warszawskiej Szkoły Filmu i Telewizji oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jej filmy dokumentalne (m.in. Polonez, Niewiadoma Henryka Fasta, Pierwszy Polak na Marsie) były prezentowane i wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą.


Kadry z filmu:
W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza