Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_animator_2018_pion

ANIMACJA POZA KINEM

reż. Różni twórcy | | 60 min.

Film animowany przez lata był jednym z ważniejszych obszarów artystycznego spotkania sztuki współczesnej ze światem kina. Od lat 20. filmy animowane tworzyli artyści sztuk plastycznych związani z awangardą filmową. Dostęp do nowych technologii sprawił, że młode pokolenie artystów sztuk wizualnych coraz częściej skłania się ku medium animacji. Niskobudżetowe prace realizowane metodą DIY trafiają na rynek sztuki, omijając sale kinowe i sieci dystrybucji. Autorzy prezentowanych prac zrywają z fabularnym podejściem do medium filmowego, eksperymentując z formą i językiem.

Kuratorka / curated by: Anna Głowińska

Film o sumie wszystkiego / Marta Buczkowska / 2017 / 7’58”
Kiedy nie ma światła, to lepiej widać myśli – tymi słowami autorka rozpoczyna swój kolejny film mówiony. Po raz pierwszy spisany, a nie wypowiedziany, przyjaznym głosem artystki, który dotychczas towarzyszył jej wideo. Jest więc nieco chłodniej.

Untitled (Head falling 01, 02, 03, 04, 05) / Diego Marcon / 2015 / 5’
Pięć krótkich zapętlonych utworów animowanych, w których pierwsza klatka nakłada się na ostatnią. Pięć sennych odpłynięć; pięć głów ukazanych w momencie zasypiania i pobudki. Filmy wykonane poprzez nakładanie tuszu trwałego i farby do tkanin bezpośrednio na czystą końcówkę taśmy 16 mm, a następnie skrobanie igłą do grawerowania.

Die Kunst der Animation / Piotr Bosacki / 2018 / 13’
Cykl krótkich filmów animowanych bez dźwięku, nawiązujący do tradycji zbioru etiud lub wirtuozowskich miniatur, ukazujących możliwości jakiegoś instrumentu, formy lub techniki artystycznej. Animacja klasyczna, czyli utworzona z prawdziwego ruchu prawdziwych obiektów, ma zaledwie sto lat i w tym sensie jest jeszcze niezbadanym oceanem, na którym stosunkowo łatwo odkryć nieznane lądy.

Watery Rhymes / Agnieszka Polska / 2014 / 4’02”
Film z muzyką napisaną przez Sun Araw, prezentuje poetycką wizję języka, którym kierują prawa fizyki. W stworzonej animacji słowa i litery, podobnie jak cząstki materii, podlegają prawom mechaniki kwantowej. Wideo ukazuje wszechświat jako przestrzeń, której poznanie ograniczone jest do poznania tego, co można opisać słowami.

Rezonans / Mateusz Sadowski / 2013 / 7’
Rezonans powstał w technice animacji poklatkowej jako eksperyment z właściwościami medium. Nagrane materiały wideo podzielono na osobne klatki i wydrukowano, a układane z nich obiekty ponownie zostały sfotografowane. Wykreowany został alternatywny sposób postrzegania rzeczywistości, łączący realizm przedstawień fotograficznych z abstrakcją poezji wizualnej.

Beat / Stuart Middleton / 2017 / 5’14”
Beat to animacja poklatkowa zrealizowana na zlecenie Institute of Contemporary Art w Londynie, w ramach indywidualnej wystawy Stuarta Middletona. Wideo przedstawia wygłodzonego psa poruszającego się po surowej, pomalowanej na biało i jaskrawo rozświetlonej celi, przywodzącej na myśl laboratorium do sekcji zwłok, klinikę eutanazji albo galerię sztuki.

Analiza wzruszeń i rozdrażnień / Wojtek Bąkowski / 2015 / 13’17”
Poetycka reprezentacja stanów duszy.

W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni
Buy_ticket
Przycisk_muza