Show_thumb_przes_uchanie

PRZESŁUCHANIE

reż. Ryszard Bugajski | Polska, 1982 | 111 min.

13 GRUDNIA | godz. 21:00
Kino Muza na Masztalarskiej | ul. Masztalarska 8
PRZESŁUCHANIE
reż. Ryszard Bugajski | Polska 1982 | 111 min.
SEANS W 29. ROCZNICĘ ŚWIATOWEJ PREMIERY FILMU

Bilety: 18/15/12 zł

Półkownikami zwykło się nazywać filmy, które przechowywane były w czasach PRL-u na magazynowych półkach, ponieważ ich rozpowszechnianie uniemożliwiała komunistyczna cenzura prewencyjna. Nazywanym powszechnie przez władze „najbardziej antykomunistycznym filmem”, a co za tym idzie - najsłynniejszym polskim półkownikiem - było „PRZESŁUCHANIE” Ryszarda Bugajskiego. Opowiedziana w filmie historia miała na tyle społecznie istotne znaczenie, że nielegalne kopie przegrywane na kasetach wideo krążyły prężnie w obiegu podziemnym przez wszystkie lata blokowania do niej dostępu.

Film miał swoją premierę dopiero w 1989 roku, ponieważ przez 7 lat ukrywany był przed widownią w Polsce oraz na świecie. Rok później odgrywająca w nim główną rolę Krystyna Janda otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu w Cannes. Odgrywana przez nią Antonina Dziwisz jest niewinną kobietą, która zostaje aresztowana i osadzona w stalinowskim więzieniu tylko dlatego, aby jej zeznania mogły zostać wykorzystane przeciwko znajomemu bohaterki.

W 29 lat od chwili, kiedy film doczekał się premiery, postanowiliśmy przypomnieć „PRZESŁUCHANIE”.

Projekcja filmu odbędzie się z zremasterowanej cyfrowo kopii filmowej.


PRZESŁUCHANIE
reż. Ryszard Bugajski

Film-legenda, określony przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL", stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu "X" Andrzeja Wajdy. Tonia (Krystyna Janda) zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przewieziona do więzienia. SB żąda od niej zeznań obciążających kolegę z zespołu. Zaczyna się długotrwałe, beznadziejne przesłuchanie...

W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni
Buy_ticket
Przycisk_muza