Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_image002

Tanna

reż. Martin Butler i Bentley Dean | Australia, Venuatu, 2015 | 100 min.

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, opowiedziana z udziałem rdzennej ludności Yakel. Tanna to jedna z wielu wysp Oceanii, zamieszkana przez plemiona żyjące według tzw. Kastom, lokalnego prawa przodków. Młoda Wawa zakochuje się we wnuku wodza, Dainie. Niebawem jednak starszyzna decyduje, aby zamążpójściem dziewczyny przypieczętować rozejm ze zwaśnionym plemieniem Imedinów. Mimo, iż małżeństwa z miłości nie leżą w tutejszej tradycji, młodzi zostają kochankami, za co Dain zostaje wygnany z wioski. Wawa ucieka śladem ukochanego, a znieważeni Imeduni żądają zemsty, grożąc wojną.

Historia tych dwojga zakochanych w sobie ludzi zmieniła na zawsze panujące na wyspie zasady.

Nikt z obsady nigdy wcześniej nie wystepował przed kamerą. Wszyscy aktorzy pochodzą z Yakel lub z sąsiednich wiosek. Nie mają żadnego wykształcenia, większość z nich nigdy nie opuściła Tanny. Wszyscy prowadzą całkowicie tradycyjne życie, przestrzegając zasad Kastom.


HISTORIA WYSPY

Ludzie po raz pierwszy przybyli na Tannę około 3000 lat temu. Lud o nazwie Lapita wypłynął z archipelagu Bismarck w Papui-Nowej Gwinei dokonując kolonizacji wyspy. Przywieźli ze sobą świnie, kurczęta, ceramikę oraz wiele roślin.
Angielski kapitan James Cook był pierwszym Europejczykiem, który odwiedził Tannę w 1774 roku. Następni byli misjonarze którzy dotarli tam w XIX wieku. W połowie XX wieku powstał potężny ruch lokalny odrzucający kolonialną obecność, popierający powrót do Kastom czyli zbioru starych tradycyjnych wartości i zasad plemiennych oraz porzucenie zachodnich ubrań, pieniędzy i szkół. Chociaż przywódcy zostali aresztowani a następnie wygnani, ludność Tanny nadal świętuje ten dzień.W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza