Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_image004

Ostatni w Aleppo

reż. Firas Fayyad, Steen Johannessen | Dania, Syria, 2017 | 101 min.

Złotówka z każdego biletu będzie przeznaczona przez dystrybutora filmu na działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii.

„Ostatni w Aleppo” to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.
Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami.

W środku nocy ciężarówka Białych Hełmów ze znakiem Czerwonego Krzyża mknie po ulicach Aleppo, a oni zastanawiają się, czy tym razem uda im się uniknąć śmierci. Podążają za śladem bomby chemicznej użytej podczas ostatniego ataku. Tak właśnie wygląda życie w Aleppo – miejscu, gdzie śmierć i zagłada okazują się wszechobecne, a wojna stała się już normą. Zniszczone i zrujnowane miasto skrywa w sobie biografie tysiąca zaginionych istnień ludzkich, a Białe Hełmy to jedyna nadzieja, jaką mogą mieć ci, którym do tej pory udało się przeżyć.

To właśnie Khalid, Subhi i Mahmoud oraz inni członkowie tej organizacji jako pierwsi wkraczają do zniszczonych wojną budynków, przeczesując ruiny i zgliszcza w poszukiwaniu martwych ciał lub jakichkolwiek oznak życia. Decyzję o pozostaniu w Aleppo podjęli sami. I choć do tej pory pomogli tysiącom ludzi, to codziennie zderzają się z dylematem, czy ryzykować dalej życiem, czy uciec z miasta, tak jak zrobiło wielu innych ludzi. W tej poruszającej filmowej podroży po zniszczonym wojną Aleppo poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała w tym miejscu wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.

Zagraniczny krytycy doceniają film „Ostatni w Aleppo”:


„To może być jeden z najważniejszych i najbardziej wymownych filmów dokumentalnych tego roku”.
Edward Douglas, "Film Journal International"


(…) „film dokumentalny o Syrii, który musisz zobaczyć, aby zrozumieć, co naprawdę się tam dzieje”.
Lorraine Ali, "Los Angeles Times"


„Wyczerpujący obraz miasta pozbawionego nadziei”.
Charlie Phillips, „The Guardian”


[Film „Ostatni w Aleppo”] umożliwia widzom w najbardziej sensowny i empatyczny sposób dowiedzieć się, jak wygląda życie i śmierć podczas rozgrywającej się masakry.
Guy Lodge, "Variety"


„Ostatni w Aleppo” otrzymał aż cztery nagrody na 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, w tym Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Dokumentalną Warszawy, przyznawaną przez publiczność, Grand Prix Miasta Gdyni i Art Doc Award Bydgoszcz oraz szereg nagród na całym świecie, m.in. Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym festiwalu filmowym Sundance.


Co robi Polska Akcja Humanitarna w Syrii?

PAH w Syrii działa od 2012 roku, a od 2013 roku prowadzi tam stałą misję. Dostarczam pomoc humanitarną w prowincjach Idlib i Aleppo. Do najważniejszych zadań misji należy pomoc osobom, które, uciekając przed konfliktem, przemieszczają się wewnątrz kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.
Bardzo ważną częścią pracy PAH jest zapewnianie dostępu do wody. W Syrii PAH dostarcza wodę cysternami do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Aby umożliwić mieszkańcom Syrii samodzielne zapewnianie potrzeb, PAH współpracuje z lokalnymi piekarniami. Dostarcza im mąkę i drożdże – dzięki temu produkują pieczywo w stałych niskich cenach, na które stać nawet uboższych. Najbardziej potrzebującym dostarcza paczki żywnościowe. Niesie również pomoc medyczną.

W grudniu 2016 roku dużym echem odbiła się ewakuacja ludności ze wschodniego Aleppo. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało w bardzo krótkim czasie ewakuowanych z miasta. Konieczna była szybka reakcja PAH zorganizował natychmiastową pomoc dla osób, które docierały do obozów. Zbudował latryny, punkty mycia rąk oraz nowe stacje pompujące wodę. Nowoprzybyłym rozdawał również paczki żywieniowe i higieniczne.

W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza