Show_thumb_a_film_for_northern_uganda_2

OPOWIEŚĆ UGANDYJSKA

reż. Eric Bednarski, Kelly Burks | Wielka Brytania, 2016 | 46 min.

Zrealizowany pod egidą ONZ film portretuje zmiany zachodzące w północnej Ugandzie. Kraj ten do dzisiaj zmaga się z konsekwencjami zbrodniczej działalności Armii Bożego Oporu (LRA). Partyzancką organizacją zaangażowaną w walkę o ustanowienie teokratycznego rządu w Ugandzie dowodził Joseph Kony, do działalności którego luźno nawiązywały takie filmy jak nominowana do Oscara "Wiedźma wojny" (2012) czy nagrodzony w Wenecji "Beasts of No Nation" (2015). LRA, przez rząd USA uznana za organizację terrorystyczną, słynęła z porwań dzieci i zmuszania ich do udziału w brutalnych działaniach wojennych.

Dwóch reżyserów - pochodzący z Polski Eric Bednarski oraz Amerykanin Kelly Burks rozmawiają dzisiaj z ofiarami LRA, które pomimo bólu i traum próbują odzyskać swoje życie. Otwierają szkoły, wznawiają działalność gospodarstw rolnych i na nowo troszczą się o ugandyjskie parki narodowe z mieszkającymi tam zwierzętami. Louis Lakor, niegdyś młodociany bojownik w służbie LRA, przeszedł przez piekło. Gdy skończyła się wojna, dzięki programowi ONZ zdobył wykształcenie i otworzył warsztat, w którym zatrudnia ludzi podobnie jak on przed laty skrzywdzonych, daje też szansę młodzieży. Podobne przeżycia ma za sobą wychowująca małe dziecko Annet, która dziś działa w spółdzielni założonej wspólnie z innymi samotnymi matkami. Bohaterowie filmu Bednarskiego i Burksa powoli odzyskują stracony w wojennej zawierusze czas - jak choćby Tonny Kidega, który został weterynarzem i z powagą opowiada o pracy na farmie, czy strażnik Parku Narodowego Murchison Falls, przyrodnik Deo Acidri dumny z powracającego do parku dzikiego życia.

Północna Uganda to z jednej strony tereny, które najbardziej ucierpiały w wyniku działań armii Kony’ego, z drugiej - to również piękna przyroda. Tę dualność widzimy dzięki znakomitym zdjęciom polskiego operatora Jacka Petryckiego, którego praca kamery dokumentuje to, jak ten pokiereszowany i fascynujący kraj powoli odzyskuje spokój.

W repertuarze

Buy_ticket
Przycisk_muza