Show_thumb_rabbit_and_deer_3

Animuza: Animacja Węgierska

reż. Zestaw animacji | 72 min.

Pokaz animacji węgierskich od jej najwcześniejszych lat po najnowsze produkcje. Różnorodność technik, tematów i duża dawka węgierskiego humoru, który sprawia, że rzeczywistość zakrzywia się w niepowtarzalny sposób.

Wprowadzenie: Agnieszka Kozłowska – członkini ASIFA Polska, krytyczka i kuratorka filmowa
Łączny czas trwania programu - 72 minuty.

Pokaz odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017, przy wsparciu Węgierskiego Instytutu Kultury.

PROGRAM:
Żar miłości (1939)

Film reklamowy z końca lat 30. XX wieku, który opowiada historię miłości między Panną Lampą a jej kochankiem, Panem Ćmą. Serce Panny Lampy, żarówka, daje mało światła i dlatego jej kochanek od niej ucieka. Na szczęście fortuna się uśmiecha do Panny Lampy i na ratunek przybywa żarówka, która świeci jasnym światłem, wówczas miłość na nowo ożywa.
Film o fasolach (1975)
Seria scenek z życia planety, której mieszkańcami są fasolki. Przedmioty, wyrzucone przez konsumpcyjnie nastawione społeczeństwo, zostały wykorzystane do zbudowania miasta drapaczy chmur. Fasolki jeżdżą w puszkach po sardynkach albo pływają w łupinach orzechów po migotliwie świecącym jeziorze. Przeżywają wiele szalonych przygód.
Obiad (1980)
Plastelinowa kucharka gotuje zupę. Niestety pomoce kuchenne i składniki nie chcą się poddać jej woli, zaczynają dokazywać. Na końcu w garnku ostaje się tylko jedno ziarenko groszku. Film zapoczątkował serię animacji z tą samą plastelinową bohaterką, Augustą.
Ad astra (1982)
Film Ad astra stanowi pierwszą część trylogii, której bohaterem jest mężczyzna ze skrzydłami. Wydaje się, że powinien wysoko poszybować, nie może się jednak wznieść ponad ziemię, bo w dół ściąga go tłum.
Ciasteczka (1984)
Czy reżyser animacji mógłby skrytykować polityczny reżim sprzed 1989 roku, wykorzystując do tego ciasteczka? Parodia horroru, którego akcja toczy się w babcinej spiżarni. Animacja dla miłośników czarnego humoru.
Ikar (1996)
Ikar to animacja piaskowa opowiadająca historię bohatera, który odważył się zrobić to, co przynależy tylko bogom i ptakom. Na plaży pełnej muszelek i morskich minerałów z piasku wyłania się mozaikowa figura, Ikar. Jego próby wzbicia się w powietrze kończą się porażką i Ikar spada do morza, a jego ciało rozmywają fale. Ikar jednak się wskrzesza i ponawia próbę lotu, która także kończy się nieszczęśliwie.
Na wsi (2011)
Film oddający powolność, prostotę i naturalność życia poza miastem. Typowe sytuacje, w jakich uczestniczą wiejscy mieszkańcy, pokazane zostały w jednym ujęciu. Ławka przed domem stanowi punkt obserwacyjny.
Królik i Jeleń (2012)
Królik i Jeleń zgodnie sobie żyją i beztrosko, dopóki Jeleń nie postanawia wynaleźć formuły, która pozwoli im odnaleźć się w trzecim wymiarze. Po kilku próbach Jeleń przenosi się do innego świata. Przyjaciele zostają rozdzieleni i muszą znaleźć sposób, by znów być razem, a ich przyjaźń poddana zostaje próbie.
Poza (2016)
Czarna dziura to miejsce w przestrzeni, które wciąga tak bardzo, że nawet światło się stamtąd nie może wydostać. Na Ziemi także są miejsca, w których działa osobliwe przyciąganie: coś się przybliża, coś się oddala. Pulsuje.

W repertuarze

Buy_ticket
Przycisk_muza