Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_antologia-duchow-miasta-plakat-01

ANTOLOGIA DUCHÓW MIASTA

(GHOST TOWN ANTHOLOGY)

reż. Denis Côté | Kanada, 2019 | 96 min.

PL

Oryginalny i mroczny przebój tegorocznego Berlinale to nowa produkcja czołowego eksperymentatora współczesnego kina Denisa Côté. Jego nowy film jest klimatyczną, pełną wieloznaczności opowieścią zawieszoną między kinem grozy a minimalistycznym dramatem.

Akcja nowego filmu czołowego kanadyjskiego reżysera rozgrywa się w niewielkim Irénée-les-Neiges, którego populacja liczy ledwie 215 osób. Kiedy w wypadku samochodowym śmierć ponosi Simon Dubé wyizolowane miasteczko stopniowo ogarnia psychoza.  

Oszołomieni mieszkańcy nie chcą rozmawiać o okolicznościach tragedii. Zamiast odpowiedzi pojawiają się kolejne pytania, związane z nakładającymi się na siebie historiami, jak na antologię przystało. Dla pogrążonej w żałobie rodziny, podobnie jak dla innych mieszkańców kolejne dni zaczynają się ciągnąć bez końca, a czas przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Mikrospołeczność zaczyna pogrążać się w marazmie, podsycanym dodatkowo przez niepokojącą i tajemniczą obecność czegoś, co trudno racjonalnie wytłumaczyć.  

Denis Côté po raz kolejny udowadnia, że kino to dla niego przestrzeń do eksperymentów. W swoim nowym filmie miesza elementy charakterystyczne dla kina grozy z minimalistycznym dramatem. Wyjątkową atmosferę potęguje fakt, że ''ANTOLOGIA DUCHÓW MIASTA'' nakręcona została na taśmie 16 mm.

Film jest ekranizacją powieści kanadyjskiej pisarki Laurence Olivier ''Répertoire des villes disparues''


GŁOS PRASY:
Tajemnice pozostają tu tajemnicami, ale wartością tego filmu wcale nie jest znalezienie odpowiedzi, a przekonanie się, dokąd pytania mogą nas zaprowadzić - Variety
Największą siłą tego wyjątkowego filmu jest wykreowanie atmosfery nierealności - SciFiNow

W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza