Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_7799420.6

TWÓJ VINCENT

reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman | Polska, Wielka Brytania, 2017 | 95 min.

“Twój Vincent” to film opowiadający o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha i jego zagadkowej śmierci, zrealizowany jako… pełnometrażowa animacja malarska. Znalazł się w Konkursie Głównym prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy i budzi ogromne zainteresowanie – bilety na festiwalowe pokazy zostały błyskawicznie wykupione, w kilka minut po uruchomieniu systemu sprzedaży. Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadają Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Polska premiera zaplanowana jest na 13 października.


"Dzięki estetyce, która podejmuje ogromne wyzwanie wprawienia obrazów Van Gogha w ruch, film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Z radością ją zaprezentujemy.” – mówił Marcel Jean, dyrektor artystyczny festiwalu w Annecy.

„Twój Vincent” („Loving Vincent”), ten jedyny w swoim rodzaju projekt, wyprodukowały polska firma BreakThru Films oraz brytyjska Trademark Films. Pełna tajemnic biografia Vincenta van Gogha jest opowiedziana poprzez jego malarstwo. Forma artystyczna filmu różni się jednak od malarstwa. Obraz zamyka pewną chwilę, zamraża ją w czasie. Film płynie, przenosi widza przez przestrzeń i czas. Dlatego przed kręceniem zdjęć i podczas nich, projektanci efektów malarskich spędzili rok nad opracowywaniem dzieł van Gogha i przekształcaniem ich na język filmu.
W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 zostało częściowo lub znacząco przekształconych.
„Twój Vincent” został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.

Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do pracowni w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. „Twój Vincent” przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci.

Van Gogh bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Wokół żadnego chyba innego artysty nie narosło więcej mitów i legend. Jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie interpretowanych wraz z upływającym czasem. Malarz wydawał się mieć tego świadomość, bo w jednym z ostatnich listów napisał: „Możemy się wypowiadać tylko przez nasze obrazy”. Twórcy filmu „Twój Vincent” pozwolili sztuce opowiedzieć prawdziwą historię Vincenta van Gogha.

Proces powstawania filmu był niezwykle żmudny – od pierwszych rysów scenariusza do finalnej wersji dzieła upłynęły 4 lata. Skala i niezwykłość projektu od razu przykuła uwagę widzów i światowych mediów, które poświęciły mu liczne reportaże (wybrane materiały dostępne są pod tym adresem: http://lovingvincent.com/press-area,204,pl.html). Zwiastuny filmu mają obecnie w Internecie łącznie ok. 20 mln wyświetleń. Oficjalny zwiastun został w zeszły piątek (9 czerwca) jednym z laureatów Golden Trailer Awards. Można go zobaczyć tutaj: Youtube.com/watch?v=yQZvzHmAXhc.

DECYZJĄ DYSTRYBUTORA NA FILM NIE WYDAJEMY DARMOWYCH WEJŚCIÓWEK (ZAPROSZENIA, MYBENEFIT, MULTIBILET itp.)W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza