Thumb_filmoterapia_cover-fb-master-recovered

20.11.2019

FILMOTERAPIA | ANDERS, JA I JEGO 23 INNE KOBIETY

Zapraszamy do udziału w czwartej odsłonie cyklu FILMOTERAPIA Z SENSEM.


➡ Środa | 20.11 | godz. 20.00
➡ Bilety: 18/15/12 zł


Temat miesiąca: ZAKOCHANIE?

Kiedy poszukiwanie idealnej relacji staje się uzależnieniem? Czy polowanie na burze hormonów (towarzyszące pierwszym fazom zakochania) jest sposobem na zabicie rutyny, czy desperacką próbą sprostania oczekiwaniom swoim i innych? Casanova to oszust czy altruista? O nowe definicje poszukiwań, szczerości i zazdrości w związkach będziemy pytać widzów na filmie rozpoczynającym tegoroczną FILMOTERAPIĘ.

"ANDERS, JA I JEGO 23 INNE KOBIETY" (ANDERS, ME AND HIS 23 OTHER WOMEN)
reż. Nahid Persson | Szwecja, Norwegia, Finlandia, Francja, Hiszpania 2018 | 90 min. 

Gdy Nahid przesunęła palcem w prawo na ekranie smartfona, nie spodziewała się tego, co ją czeka. 49-letni Anders, przystojny tenisista, okazał się zainteresowany nią, 57-letnią kobietą. Ich pierwsze randki były wspaniałe, kolejne jeszcze lepsze. Nahid poznała przyjaciół Andersa, co wróżyło poważniejszy związek. Jej wątpliwości zaczął budzić fakt, że pod zdjęciami mężczyzny na Facebooku pojawia się wiele poufałych komentarzy innych kobiet. Postanowiła do nich napisać. Okazało się, że nie jest jedyna. W tym momencie Nahid Persson, szwedzka reżyserka irańskiego pochodzenia, postanowiła sięgnąć po kamerę. Anders, o dziwo, zgodził się zostać bohaterem jej filmu. Tak zaczyna się opowieść, która pomimo pozorów typowej narracji o Casanovie wielokrotnie sprowadza widza na manowce. Film jest zgrabną metaforą tego, jak współczesne randkowanie w sieci zderza się ze staroświecką ideą miłości romantycznej.

Tegoroczna edycja FILMOTERAPII Z SENSEM w Kinie Muza odmieni miłość przez wszystkie przypadki. Od poszukiwania idealnego partnera, przez próby uchwycenia ulotnych determinantów zakochania, aż do wskazywania winnych w przypadku gorzkich rozstań. Czy w dobie autonomii jednostki wykreowane społecznie i kulturowo obrazy idealnego związku nadal determinują nasze życiowe wybory? Jak poradzić sobie z rozczarowaniem i zderzeniem romantycznych oczekiwań z rzeczywistością? 

Każde kolejne spotkanie będzie poświęcone wybranym fazom rozwoju związków, a publiczność zostanie skonfrontowana z przewrotnością form, często dalekich od znanych nam definicji. Wspólnie staniemy przed próbą uchwycenia i stworzenia nowej charakterystyki procesów towarzyszących nawiązywaniu bliskich relacji. 

Wstępem do dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, traktujące o różnych, często zaskakujących, formach kochania. Do dyskusji zaproszą Państwa Łukasz Raszewski (znany z poprzednich edycji FILMOTERAPII Z SENSEM) i psychoterapeutka Joanna Sowińska (Instytut Pomocy Profesjonalnej).Cykl realizowany jest wspólnie z Instytutem Pomocy Profesjonalnej, Against Gravity oraz Magazynem SENS.
Buy_ticket
Przycisk_muza