Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_hd_filmy__1_

16.04.2019 - 30.04.2019

DKF KAMERA | HYBRYDY GATUNKOWE

„Dopiero po długich dziesięcioleciach drobiazgowych analiz i udoskonaleń udało się ukształtować obecny kanon gatunków” – pisał równo 20 lat temu Rick Altman, najsłynniejszy badacz filmowych konwencji gatunkowych. Czy to oznacza, że żyjemy już w harmonijnej rzeczywistości, w której komedia zawsze wygląda jak komedia, a horror jak horror? Nikt chyba nie spodziewał się odpowiedzi twierdzącej. Nawet sam Altman dodaje, że magma, z której wyłoniły się dzisiejsze gatunki filmowe, nadal pozostaje w ruchu. Istnieją jednak twórcy próbujący wyprzedzić powolne tempo genologicznej ewolucji. Swobodnie czerpiąc z istniejących konwencji i zszywając elementy z pozoru nijak do siebie nie pasujące, ubierają swoje dzieła w formy, które wydają się jednocześnie znajome i zaskakująco nowatorskie.

Filmy, które obejrzymy w kwietniu, przekraczają utarte schematy zarówno w obszarze gatunkowym, jak i rodzajowym. Mockdokument o zwyczajach wampirów „CO ROBIMY W UKRYCIU”, kultowy transgresyjny musical „ROCKY HORROR PICTURE SHOW” i animowana adaptacja reportażu Ryszarda Kapuścińskiego „JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA” stworzą gatunkowy koktajl, po którym tradycyjne podziały nie będą już oczywiste.

Cykl przygotowany we współpracy z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych oraz stowarzyszeniem Forum Kultury Audiowizualnej.

DKF Kamera | Kwiecień 2019
Temat: HYBRYDY GATUNKOWE

Bilety: 12 zł

➡ Wtorek | 16.04 | godz. 20:00
"CO ROBIMY W UKRYCIU"
reż. Jemaine Clement, Taika Waititi | Nowa Zelandia, USA 2014 | 86 min.

Viago (lat 379), Deacon (lat 183), Vladislav (lat 862) i Petyr (lat 8000) mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington w Nowej Zelandii. Ich życie rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy to opuszczają trumny i legowiska. Grupa filmowców towarzyszy im podczas codziennych obowiązków, drobnych kłótni czy nocnych wyjść na miasto, które z błyskotliwym humorem uświadamiają nam, że choć ich serca przestały bić wieki temu, wciąż żywią gorące i bardzo ludzkie uczucia.

Spotkanie poprowadzą: Weronika Aleksander i Łukasz Klawunn


➡ Wtorek | 23.04 | godz. 20:00
"ROCKY HORROR PICTURE SHOW"
reż. Jim Sharman | USA, Wielka Brytania 1975 | 100 min.

Film, który doskonale spełnia wszystkie założenia filmu kultowego opracowane przez Umberto Eco. Od 25 lat jest bez przerwy pokazywany w kinach amerykańskich i ma swoje niezwykle oddane grono wielbicieli. "ROCKY HORROR PICTURE SHOW" to niesamowita mieszanka komedii, horroru i musicalu. Do tajemniczego zamku zamieszkiwanego przez groźnego doktora Frank-N-Furtera pewnej nocy trafiają Janet i Brad, którym zepsuł się samochód. Para ta stanie się świadkiem stworzenia przez doktora idealnego kochanka Rocky'ego Horrora.

Spotkanie poprowadzą: Natalia Rosicka i Tomek Begier


➡ Wtorek | 30.04 | godz. 20:00
"JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA
reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente | Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry 2018 | 85 min.

Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych.

Spotkanie poprowadzą: Kacper Rogalewski i Michał Gruba

Buy_ticket
Przycisk_muza