Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_hd_filmy

24.03.2019

UWOLNIĆ PORÓD | POKAZ SPECJALNY I DYSKUSJA

W ramach Międzynarodowego Tygodnia Douli zapraszamy do Kina Muza w Poznaniu na pokaz filmu „UWOLNIĆ PORÓD”. Ten 60-minutowy film opowiada historię aresztowania węgierskiej położnej Agnes Gereb oraz przedstawia sytuację położnictwa na całym świecie. Występują w nim czołowi eksperci dziedziny położnictwa oraz prawnicy z wielu krajów zajmujący się prawami człowieka. Wszyscy oni wzywają do przeprowadzenia radykalnej zmiany w systemach opieki okołoporodowej na całym świecie.

Poród w pewnym sensie dotyczy każdego, dlatego niezależnie od tego czy oczekujesz narodzin pierwszego czy kolejnego dziecka, czy pracujesz w służbie zdrowia czy poza nią - ten film jest dla Ciebie. To wzruszający dokument, który daje dużo do myślenia.


Niedziela | 24.03 | godz. 16:00
➡ Wejściówki* w cenie 10 zł do nabycia w kasie Kino Muza w Poznaniu oraz przez portal Bilety24.pl


Po seansie zapraszamy na dyskusję. W kontekście tematu filmu zastanowimy się nad prawem kobiet do decydowania o miejscu i sposobie porodu. Dyskusje poprowadzą doule ze Stowarzyszenia Doula w Polsce: Debora Brychcy oraz Ina Lewandowska.

*Cena wstępu na wydarzenie pokrywa koszty organizacyjne.

"UWOLNIĆ PORÓD" (FREEDOM FOR BIRTH)
reż. Toni Harman, Alex Wakeford | Wielka Brytania 2012 | 60 min.

Z czyich rąk trzeba uwolnić poród? Twórcy filmu udowadniają, że akt narodzin został całkowicie zawłaszczony przez współczesną medycynę położniczą. Strach przed ewentualnymi komplikacjami podczas porodu, skutecznie podsycany przez lekarzy, doprowadził do dehumanizacji jednego z podstawowych procesów fizjologicznych. Pod pozorem bezpieczeństwa, kobiety na całym świecie zmuszane są do rodzenia w szpitalach, w których większość farmaceutycznych i chirurgicznych interwencji podczas porodów wykonywana jest dla korzyści finansowych lub wygody personelu medycznego. Przyznają to sami lekarze.
Para brytyjskich reżyserów, Alex Wakeford i Toni Harman, którzy są partnerami także w życiu prywatnym, po złych doświadczeniach w szpitalu przy narodzinach córki, zainicjowała ogólnoświatową kampanię. One World Birth działa na rzecz zmian w systemie opieki okołoporodowej.
Pretekstem do nakręcenia filmu „UWOLNIĆ PORÓD” była głośna sprawa Ágnes Geréb, węgierskiej położnej, która od lat pomaga kobietom rodzić w domu. I chociaż miejscowe prawo tego nie zabrania, Ágnes pod zarzutem narażania życia pacjentów, trafiła do więzienia. Na fali protestów i społecznego oburzenia, jedna z matek zaskarżyła Węgry przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. I wygrała. Film mówi o znaczeniu tego procesu.


W DYSKUSJI PO PROJEKCJI UDZIAŁ WEZMĄ:

Debora Brychcy
Doula ze Stowarzyszenia Doula w Polsce, wspiera kobiety w okresie okołoporodowym, prowadzi mleczną grupę wsparcia oraz warsztaty okołoporodowe, prywatnie mama dwóch chłopców.

Ina Lewandowska
Doula ze Stowarzyszenia Doula w Polsce, Certyfikowany Doradca Noszenia, wspiera kobiety w okresie okołoporodowym, prowadzi mleczną grupę wsparcia oraz warsztaty okołoporodowe, prywatnie mama dwóch chłopców.

Buy_ticket
Przycisk_muza