Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_sofia__1_

02.01.2019

VIA CARPATIA | SPOTKANIE Z OPERATORKĄ I DYSKUSJA

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmu "VIA CARPATIA" do Kino Muza w Poznaniu. Na seansie obecna będzie Zuza Kernbach - operatorka filmu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Zuzą, a także z przedstawicielami organizacji Stowarzyszenie Jeden Świat - SCI Poland oraz From Poznan With Love.* Tematem dyskusji będzie hasło: "Od kiedy obojętność stała się cnotą?". Spróbujemy wspólnie zastanowić się nad współczesnym stosunkiem Europejczyków i Europejek do uchodźców i uchodźczyń. Z każdego sprzedanego biletu, 10 gr przeznaczone zostanie na bony obiadowe dla najuboższych podopiecznych Fundacji Refugee.pl.

*Spotkanie odbędzie się w języku polskim oraz angielskim.

Środa | 2 stycznia | godz. 19:00 | Scena na piętrze
Bilety: 18/15/12 zł

"VIA CARPATIA"
reż. Klara Kochańska, Kasper Bajon | Czechy, Macedonia, Polska, 2018 | 75 min.

Jest rok 2016. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. "szlak bałkański". Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Plany zmienia im matka Piotra, która prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.


NAGRODY:
• MFF w Karlowych Warach - nominacja Nagroda 'East of West'
• Tofifest - nominacja FROM POLAND. Konkurs Polski

FILM POKAZYWANY BYŁ RÓWNIEŻ:
• Forum Kina Europejskiego CINERGIA
• FF Transatlantyk
• MFF Nowe Horyzonty
• Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
• LAF Zwierzyniec
• Melbourne Polish Film Festival
• Vancouver Polish Film Festival
• MFF Cottbus
• MFF Cinedays
• MFF Kair


O UCZESTNICZKACH I UCZESTNIKACH SPOTKANIA: 

Zuzanna Kernbach: Absolwentka wydziału sztuki operatorskiej na PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorka zdjęć do filmów krótkometrażowych i dokumentalnych oraz fabularnych pokazywanych i nagradzanych na wielu festiwalach. W 2013 Zuza dostała Złotą Kijankę na Camerimage w Bydgoszczy. Jej etiuda “APOSIOPESIS” w reżyserii Jagody Szelc oraz film “LOKATORKI” w reżyserii Klary Kochańskiej były pokazywane na Short Corner w Cannes, a w 2016 „LOKATORKI” zdobyły studenckiego Oskara. Film pełnometrażowy w reżyserii Artura Urbańskiego “KRYSZTAŁOWA DZIEWCZYNA” do którego Zuza robiła zdjęcia miał swoją premierę w Gdyni w 2016 roku. Film „SKWAR” Agaty Trzebuchowskiej, Zuza prezentowała na festiwalu Sundance 2017. Zuza kręciła również zdjęcia dodatkowe do filmu fabularnego „SERCE, SERDUSZKO” Jana Jakuba Kolskiego, oraz “WOŁYNIA” Wojciecha Smarzowskiego. Obecnie Zuza pracuje nad kilkoma projektami fabularnymi. Zuza była również wolontariuszką Stowarzyszenie Jeden Świat.


Hubert Tubacki: student Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, prezes koła naukowego etnologów, wolontariusz Stow. Jeden Świat. Badawczo zajmuje się oporem wobec wydobycia węgla brunatnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach jego zainteresowań wchodzi również temat migracji i polityki migracyjnej. Jest zaangażowanym edukatorem, jego celem w tej działalności jest wytworzenie świadomych i patrzących krytycznie obywateli.

Elżbieta Kowalak: od 2000r. jest wolontariuszką Stowarzyszenia „Jeden Świat”, brała udział w 16 międzynarodowych projektach wolontariackich w różnych krajach. Na pierwszy obóz wolontariacki wyjechała na fińskie wyspy Alandzkie, gdzie z grupą wolontariuszy z różnych kontynentów i w różnym wieku pracowali nad przekształceniem starej mleczarni na centrum kultury. W Szwecji pracowała w azylu dla uchodźców prowadzonym na terenie klasztoru przez trzy siostry zakonne. W Hong Kongu brała udział w „Żywej Bibliotece”- projekcie przybliżającym uczniom szkół średnich ludzi z różnych kultur. W Norwegii zapoznała się z ideą Camphill Community polegającą na integracji ludzi niepełnosprawnych z ludźmi zdrowymi. W tym roku brała udział w projekcie na temat kultury mauretańskiej i arabskiej w Porto. Przez cały czas angażuje się również w działania Stowarzyszenia „Jeden Świat”, przez kilka lat była członkiem zarządu.

Tłumaczenie na język angielski: Bogumiła HładkiStowarzyszenie "Jeden Świat" - działa w Poznaniu od 1994 r. i jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji Service Civil International (SCI). Misją Stowarzyszenia jest promowanie idei pokoju oraz porozumienia między ludźmi poprzez międzynarodowy i krajowy wolontariat oraz programy edukacyjne. Od 2004 roku ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Główne działania: międzynarodowy wolontariat krótkoterminowy (tzw. workcampy), projekty wolontariatu długoterminowego, programy edukacji globalnej, warsztaty, szkolenia, pokazy filmów i inne działania kulturalne, publikacje i materiały edukacyjne. Laureat licznych prestiżowych nagród, m.in im. Sergio Vieira de Mello, Parlamentu Europejskiego, Prezydenta RP (2011) czy Edukacyjnego Oscara od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji za działania na rzecz edukacji pozaformalnej młodzieży (2018).

Buy_ticket
Przycisk_muza