Thumb_koreanskie-home-from-home151549456

24.04.2013

K-movies: HOME FROM HOME

K-movies Screenings

czyli cykl współczesnego kina koreańskiego

ostatnia środa miesiąca

bilety: 18/15/12 zł

Filmy wyświetlane w oryginalnej wersji językowej, z napisami w j.polskim.

Tych filmów jeszcze nie było w Polsce! Centrum Kultury Korei zaprasza na cykl seansów prezentujących współczesne kino koreańskie. Program jest realizowany tylko w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

24 kwietnia 2013, g.20.15

?HOME FROM HOME?

reż. Sung Hyung Cho, Korea Płd./Niemcy 2009, 99 min.

Po powrocie do rodzinnego kraju, trzy koreańskie kobiety, które wyszły za Niemców i spędziły 30 lat za granicą, odkrywają, że ich ojczyzna nie jest już ich domem. Szukają swojego miejsca w nowym świecie i równowagi między różnymi kulturami.

HOME FROM HOME - recenzja

W 1966 roku grupa koreańskich kobiet w tradycyjnych strojach narodowych wylądowała na lotnisku w Hamburgu. Niemieckie szpitale potrzebowały wykwalifikowanych pielęgniarek, a Koreanki poszukiwały nowego życia w nowym świecie, zatem chętnie zostawiły za sobą przeszłość. Niektóre wyszły za Niemców. Wysyłały do swoich rodzin w Korei pieniądze, a tam w podzięce wybudowano Dogil Maeul ? niemiecką wioskę na wybrzeżu Korei Południowej. Pisało się o tym miejscu, że ?jest bardziej niemieckie niż same Niemcy?, z czerwoną dachówka na domach, nieskazitelnym porządkiem, kiełbasą i ciemnym chlebem.

Dokument prezentuje trzy emerytowane koreańskie pielęgniarki, które po 30 latach spędzonych w Niemczech, wróciły do Korei do Dogil Meaul wraz ze swoimi mężami-Niemcami. Reżyserka pokazuje, jak naprawiają swoje domy, pieką chleb, narzekają na turystów, którzy hałasują, odwiedzają świątynię, aby ścierać złotą powłokę z posągu Buddy i wsciskają się do koreańskiej sauny, która nie była pomyślana dla ludzi niższych niż 70-letni niemieccy mężczyźni. Niemieccy mężowe akceptują swój nowy kraj z humorem, a ich koreańskie żony boleśnie odczuwają kulturowe przemiany w swojej ojczyźnie, jak to zwykle bywa po długiej nieobecności w swoim kraju. To nie jest już ich dawna Korea.

Reżyserka Sun-Hyung Cho jest 43-letnią córką pielęgniarki, która przyjechała do Niemiec w 1971 roku. W 2006 roku zrealizowała dokument Full Metal Village, który odniósł duży sukces.

?Home from Home? to film pełen humoru, w figlarny sposób obrazuje ludzką naturę.

[Becky Tan]

Organizator: Centrum Kultury Korei

http://pl.korean-culture.org

Buy_ticket
Przycisk_muza