Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_to-tylko-wiatr533268718

07.12.2012 - 21.12.2012

TO TYLKO WIATR

TO TYLKO WIATR

reż. Bence Fliegauf

Węgry 2012

87 min.

Wieści o zabójstwie kolejnej romskiej rodziny szybko rozchodzą się po okolicy. Sprawcy zbiegli i nikt nie wie, kto mógł popełnić tę i poprzednie zbrodnie, ani kto będzie następny? Policja podejrzewa się, że przestępstwa miały podłoże rasistowskie. Dla rodziny Mari, mieszkającej w pobliżu, ostatnie morderstwo jest jedynie potwierdzeniem utajonych, głęboko ukrytych lęków. Pracujący w Kanadzie mąż kobiety decyduje, że bliscy muszą jak najszybciej do niego dołączyć. Żyjąc nadzieją na rychłe wyrwanie się z grozy, która ich otacza, cała rodzina stara się przetrwać kolejny dzień. Wszystkim ich czynnościom towarzyszą jednak podskórny niepokój i napięcie. Mari, jak zwykle, idzie sprzątać przydrożne rowy, a potem szkolne korytarze, a w międzyczasie zajmuje się schorowanym ojcem. Nastoletnia Anna koncentruje się na szkolnych zajęciach i swoich rysunkach, próbując trzymać się z dala od kłopotów. Jej brat, młody Rio, włóczy się po okolicy. Zaprzątają go kompletnie inne sprawy. Rio się przygotowuje...

?To tylko wiatr? jest piątym filmem w karierze 37-letniego Bence?a Fliegaufa. Zdyscyplinowany formalnie, pełen skupienia film czerpie inspirację z prawdziwych wydarzeń, a oszczędne środki wyrazu i kamera podążająca śladem trojga bohaterów niczym niewidzialny prześladowca tylko potęgują atmosferę grozy, osaczenia i wrogości, stale obecną w życiu Mari, Anny i Rio. Widzowie też jej doświadczają i wraz z bohaterami z niepokojem czekają na nadejście mroku?

dodatkowy film w zestawie (nie na wszystkich seansach):

BIEC W STRONĘ TY

Opowieść stanowi próbę zmierzenia się bohaterki, Irmy, ze swoją przeszłością i teraźniejszością. Czas rzeczywisty i miniony w filmie silnie się ze sobą splatają. Obrazy z dzieciństwa, przełomowe wydarzenia dojrzałego życia i w końcu alegoryczny bieg przez las będący odzwierciedleniem stanu emocjonalnego Irmy, stają się psychologicznym studium kobiecej duszy. Niezwykła wrażliwość bohaterki - pisarki - ma swoje odzwierciedlenie w wyrazistej poetyce filmu, która niejednokrotnie wkracza w konwencję nadrealistyczną, symboliczną. "Biec w stronę Ty" jest zapisem zmagań człowieka z samym sobą, ze swoją historią i bagażem życiowych doświadczeń. Jednocześnie daje odpowiedź na pytanie, gdzie szukać oparcia i siły. Niespotykana we współczesnym dyskursie optymistyczna, ale niebanalna, opowieść o prawdziwym, wolnym wymiarze życia.

Buy_ticket
Przycisk_muza