Thumb_ligatura655154507

19.04.2012 - 22.04.2012

LIGATURA

LIGATURA 2012

Ligatura to wydarzenie wyjątkowe na skalę nie tylko Polski ale i regionie środkowej Europy. Festiwal wyróżnia stawianie na najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii oraz kilka wyjątkowych rozwiązań promocyjno - popularyzatorskich.

Ligatura pokazuje, co ciekawego dzieje się w komiksie oraz jak róznorodne estetycznie i fabularnie jest to medium.

Dofinasnowanie: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Biblioteka Uniwersytecka UAM, Czeskie Centrum w Warszawie. Rumuński Instytut Kultury, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Węgierski Instytut Kultury, Urząd Miasta Poznania,

LIGATURA :

prawdopodobnie najbardziej międzynarodowy

festiwal komiksu i story artu w Polsce

www.ligatura.eu

PROGRAM SEANSÓW W KINIE MUZA

Czwartek 19 kwietnia, godz. 21.00, bilety: 5 zł

Alois Nebel reż. Tomáš Lunák

Alois Nebel pracuje jako dyspozytor na małej stacji kolejowej na granicy czesko-polskiej. Jest samotnikiem, który z zamiłowaniem czyta stare rozkłady jazdy. Patrzy na świat z perspektywy "kolejowej filozofii" i widzi pociągi, które dawno odjechały do przeszłości. Wrażliwość na kolejową transcendencję wiedzie go we własną podróż, podczas której spotyka różnych ludzi i ich historie. Długo oczekiwana adaptacja kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99.

(pols. wyd. Centrala i ZinZin Press 2007-2008). Przy jego realizacji po raz pierwszy w historii czeskiej kinematografii wykorzystano metodę rotoskopii, w której modelem dla animacji są prawdziwi aktorzy.

język: czeski

napisy: polskie


Czwartek 19 kwietnia, godzina: 22.30, bilet 5 zł

oraz

Niedziela 22 kwietnia, godzina: 20.30, bilet 10 zł

Comic Book Confidential reż. Ron Mann

Film dowodzi, że historia amerykańskiego komiksu miała równie burzliwy przebieg, co dzieje rock and rolla. Dzięki, takim artystom jak Robert Crumb, Will Eisner, czy Art Spiegelman dokonała się prawdziwa rewolucja. Komiks ?wydoroślał?, przestał być medium wyłącznie dla dzieci. Stał się częścią amerykańskiej kontrkultury. Jak się okazuje między rysunkowymi kadrami można ukryć zapas dynamitu, przy którym bledną wszystkie punkowe kawałki razem wzięte. - Łukasz Gręda

język: angielski

napisy: polskie


Piątek 20 kwietnia, godzina: 21.30, bilet 10 zł

Animation Now!

Zostaną zaprezentowane filmy, które wybrano w ogólnopolskim konkursie festiwalu Animation Now! na najciekawsze realizacje z ostatnich kilku lat. Wyselekcjonowane animacje wyróżniają się oryginalną formą i narracją, świeżym powiązaniem obrazu z muzyką oraz innowacyjnym wykorzystaniem i łączeniem tradycyjnych i współczesnych technik ? od animacji komputerowej 2D, plastelinowej, rysunkowej i lalkowej po techniki mieszane, a nawet ożywioną wełnę i animację sypaną cukrem.

język: polski

napisy: angielskie

+ spotkanie z organizatorami festiwalu: Justyną Wincenty i Markiem Krasko


Piątek 20 kwietnia, godz. 23.00, bilet: 10 zł

Diabelskie Dzieci reż. Mariola Brillowska

DIABELSKIE DZIECI / CHILDREN OF THE DEVIL /2010 / 70?

Długometrażowy film animowany o rodzinie XXI wieku

Filmowa adaptacja opowiadań Manueli Gretkowskiej (Polska), Orly Castel-Bloom (Izrael), Rosy Liksom (Finlandia), Edwarda Limonowa (Rosja), Fernando Arrabala (Hiszpania)

Film tylko dla widzów dorosłych. Brillowska zastanawia się: jaki model rodziny obowiązywać będzie w przyszłości? W sześciu rysunkowych epizodach opowiada historie dzieci, które mordują rodziców. Akcja każdego z nich rozgrywa się w innym kraju. Pomiędzy epizodami komiksowa postać Marioli Brillowskiej rozwodzi się na temat upadku rodziny.

język: niemiecki

napisy: polskie i angielskie

+ spotkanie z reżyserką Mariolą Brillowską


Piątek 21 kwietnia, godz. 00.30, bilet 10 zł

Pokaz animacji z PWSFTVIT w Łodzi

+ spotkanie z reżyserami


Sobota 21 kwietnia, godz. 12.30, bilet: 10 zł

The Art of Spiegelman reż. Clara Kupenberg Joelie Oosterlinck

Film o współzałożycielu magazynu Raw i jednym z twórców amerykańskiego komiksowego undergroundu w latach 60. i 70. Zdobywca nagrody Pulitzera w 1992 roku za komiks Maus. Swoje prace publikował w takich czasopismach, jak New York Times, Playboy, Village Voice. Były dyrektor artystyczny w fimie Topps Chewing Gum, który zasłynął tym, iż do opakowań gum do żucia dołączał nieco drastyczne obrazki z serii Garbage pails kids.

język: angielski i francuski

napisy: polskie


Sobota 21 kwietnia, godz. 16.00, bilet: 10 zł

W Ostaniej Chwili reż. Mateusz Szlachtycz

W filmie występują niemal wszyscy nestorzy polskiego komiksu: Janusz Christa (zmarł w 2008 roku), Papcio Chmiel czyli Henryk Chmielewski, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Szarlota Pawel, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Tadeusz Raczkiewcz, Maciej Parowski. W charakterze ekspertów i przewodników - dwaj najważniejsi teoretycy komiksu: dr Adam Rusek i dr Jerzy Szyłak.

Aby film nie zamienił się w nużący wykład ilustrowany jest ogromną ilością animowanych fragmentów komiksów, niektóre z nich to narracyjne całostki z czytanymi dymkami. Film podzielony jest na rozdziały dziesięciolecia historii PRL ? u: lata 50-te, 60-te, 70-te i 80-te.

język: polski

bez angielskich napisów

+ spotkanie z reżyserem Mateuszem Szlachtyczem i współscenarzystą Szymonem Holcmanem

Buy_ticket
Przycisk_muza