Thumb_hd_filmy__4_

14.05.2019

DKF KAMERA | SZEKSPIR WSPÓŁCZESNY

Williama Shakespeare’a nie trzeba przedstawiać nikomu. Nazwisko najwybitniejszego twórcy teatru elżbietańskiego do dziś pozostaje bowiem powszechnie rozpoznawalnym symbolem angielskiej literatury. Twórczość „Barda z Avon” była przedmiotem zainteresowania X muzy niemal od samych jej narodzin. Już w roku 1899, zaledwie cztery lata po pierwszych publicznych pokazach kinematografu braci Lumière, w londyńskim Her Majesty’s Theatre sfilmowano adaptację Szekspirowskiego „Króla Jana”. Ów niemy, czarno-biały obraz dał początek bogatej filmografii, na którą składają się niezliczone ekranizacje sztuk angielskiego dramaturga. Przypadające w tym roku 120-lecie związków kina z dziedzictwem Szekspirowskim, wydaje się doskonałą okazją, by przyjrzeć się bliżej współczesnym próbom przenoszenia na ekran utworów sygnowanych nazwiskiem największego dramatopisarza renesansu.

Filmy, które obejrzymy w maju, przenoszą spisane przez Shakespeare’a historie w nowe, często nieoczywiste konteksty. Na początek proponujemy interesujący eksperyment braci Tavianich, którzy swoją adaptację „Juliusza Cezara” zatytułowaną „CEZAR MUSI UMRZEĆ” (2012) postanowili zrealizować za więziennymi murami, do współpracy angażując kryminalistów odsiadujących wyroki za najcięższe zbrodnie. Następnie zapraszamy na projekcję „KORIOLANA” (2011) Ralpha Fiennesa, w którym debiutujący w roli reżysera aktor przeniósł opowieść o krwawej zemście rzymskiego generała Gnejusza Marcjusza w realia współczesnego konfliktu bałkańskiego.

Cykl przygotowany we współpracy z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM oraz stowarzyszeniem Forum Kultury Audiowizualnej.

DKF Kamera | Maj 2019
Temat: SZEKSPIR WSPÓŁCZESNY

Bilety: 12 zł

➡ Wtorek | 7.05 | godz. 20:00
"CEZAR MUSI UMRZEĆ"
reż. Paolo i Vittrio Taviani | Włochy, 2012 | 76 min.
Dzieło Tavianich stanowi niezwykła paralelę pomiędzy Szekspirowskim dramatem a współczesnością, to paradokumentalny sposób opowiada o wystawianiu przez więźniów Rebibbia, rzymskiego więzienia o zaostrzonym rygorze, ''Juliusza Cezara'' Williama Szekspira. Przestępcy skazani za najcięższe zbrodnie – członkowie camorry, mordercy, sprawcy rozbojów z bronią w ręku – przygotowują się do spektaklu w murach więzienia. Wkrótce zaczynają przeglądać się w sztuce słynnego dramaturga i identyfikować z postaciami.

➡ Wtorek | 14.05 | godz. 20:00
"KORIOLAN"
reż. Ralph Fiennes | Wielka Brytania 2011 | 123 min.
Debiut reżyserski jednego z najznakomitszych aktorów brytyjskich - nominowanego do Oscara za role w "Liście Schindlera" i "Angielskim pacjencie" Ralpha Fiennesa. "KORIOLAN" to najnowocześniejsza od czasu "Romea i Julii" Baza Luhrmana, ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira, ukazującego krwawą zemstę generała Gnejusza Marcjusza na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie. Wygnany i upokorzony przyłącza się do armii Wolsków pod wodzą Aufidiusza, by wspólnie przypuścić spektakularny atak na miasto, które haniebnie zdradziło swojego obrońcę.


Buy_ticket
Przycisk_muza