Thumb_tmn_warsztaty_kamera

14.11.2018

TOUCH ME NOT | PRZEDPREMIERA I WARSZTAT Z WO

Kino Muza w PoznaniuStowarzyszenie Nowe Horyzonty i Wysokie Obcasy serdecznie zapraszają na specjalny pokaz przedpremierowy filmu "TOUCH ME NOT", który będzie połączony z warsztatami po seansie. Obraz, który stanowi refleksję o ludzkiej cielesności, traktowany często jako audiowizualny eksperyment, zdobył nagrodę Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale - Berlin International Film Festival.

➡ Środa | 14 listopada | godz. 19:00 | Kino Muza w Poznaniu
➡ Bilety: 18/15/12 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji

Zachęcamy do wejścia razem z nami do świata "TOUCH ME NOT".


[O WARSZTACIE]

Warsztaty pod hasłem "Jesteś" będą bazowały na relaksacji w typie mindfulness z elementami impro, będą też zawierały elementy ćwiczeń wykonywanych przez bohaterów filmu. W trakcie warsztatów widzowie wraz z prowadzącą zwrócą wspólnie uwagę na oddech i zrobią skan ciała, tak aby poczuć każdą jego część. Ćwiczenia zakończą się oddychaniem i intencją.

Warsztaty pozwolą widzom na poczucie cząstki tego, o czym jest film – osobiście, nie intelektualnie. Być może ćwiczenia wejdą do codziennego rozkładu dnia uczestników – pozwalając lepiej poczuć swoje ciało.

Prowadzące warsztat:

➡ Aga Kozak – trenerka, coacherka i dziennikarka, nauczycielka medytacji. Na co dzień pisze o dobrym życiu dla Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów. Jest dyrektorką programową Instytutu Dobrego Życia. Uczyła się w Krakowie, Londynie i Nowym Jorku. Skończyła Szkołę Liderek, coaching na Ericson College of Vancouver i we Wszechnicy UJ, trenerstwo na Colegium Civitas. Jest trenerką oddechową, studiowała bioenergetykę lowenowską i tantrę. Uczy medytacji dynamicznych.

➡ Marta Majchrzak – psycholożka, badaczka, nauczycielka medytacji. Pracuje w instytucie badawczym IQS, jest współautorką znakomicie odebranych raportów Świat Młodych, o polskiej młodzieży i Women Power, o kobietach w Polsce 2018. Od 8 lat współprowadzi OH LALA. Studiowała utajone postawy wobec seksualności na studiach doktoranckich Instytutu Psychologii PAN, zgłębia tajniki kobiecej seksualności na zaawansowanych kursach tantrycznych. Uczy medytacji dynamicznych.


"TOUCH ME NOT"
reż. Adina Pintilie | Czechy, Francja, Niemcy, Bułgaria, Rumunia, 2018 | 125 min.

Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na Berlinale "TOUCH ME NOT" to oda do ludzkiego ciała i związanych z nim pragnień, a przede wszystkim – to wezwanie do akceptacji odmienności. Adina Pintilie testuje w swoim filmie terapeutyczny potencjał dotyku, obnażenia ciała i emocji, a towarzyszy jej w tym trójka bohaterów. Każdy z nich mierzy się przed kamerą z tym, co ich blokuje, ogranicza, przeraża. Obserwując relacje między nimi, Pintilie stawia pytania o to, jak rozumiemy "intymność", "piękno", "związki" czy "pożądanie". W czasach, w których ciała – choćby kobiet, czy niepełnosprawnych - stały się polem ideologicznej bitwy; nagość okazuje się manifestacją wolności.
[REŻYSERKA ADINA PINTILLIE O FILMIE]

🗣 „Osobiście lubię myśleć o tym filmie jako o lustrze, które pokazuje, że Inny stanowi tak naprawdę odbicie nas samych. Wszyscy jesteśmy przecież pod jakimś względem wykluczeni, zepchnięci na margines, postrzegani jako outsiderzy. Jeśli nie zaczniemy sami akceptować takich ludzi, nie możemy wymagać, by otoczenie akceptowało nas".

🗣 „Gdy miałam 20 lat, byłam przekonana, że doskonale wiem, czym jest miłość, jak powinny wyglądać związki i w jaki sposób należy okazywać innym uczucia. Sądzę, że nie byłam w tym odosobniona, bo każdy z nas kształtuje wyobrażenia dotyczące miłości pod wpływem rodziny, edukacji czy kultury, w której żyje. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że moc tych schematów w konfrontacji z rzeczywistością jest bardzo ograniczona, wobec czego należy je odrzucić i na nowo nauczyć się rozumienia samego siebie oraz potrzeb własnego ciała. Pomyślałam sobie, że to fascynujący proces, który warto udokumentować za pomocą kamery. Początkowo chciałam, by był to projekt osobisty i skupiony wyłącznie na mnie samej, ale potem zrozumiałam, że każdy rozumie intymność inaczej i bardziej interesujące będzie przedstawienie na ekranie odmiennych perspektyw kilkorga różnych bohaterów. W końcu choćby zwykły dotyk, który dla jednej osoby stanowi zwykły wyraz sympatii i bliskości, dla innej będzie nadużyciem, przekroczeniem granic, na które pozwala tylko najbliższym. W jaki sposób ludzie negocjują status wzajemnej relacji? Kiedy i na jakich zasadach decydują się wyeksponować przed drugim człowiekiem własną cielesność? Uznałam, że podróż zainspirowana przez takie pytania może okazać się naprawdę fascynującym przeżyciem".

Buy_ticket
Przycisk_muza