Thumb_nhef_2018_plansza_zapisy

15.05.2018 - 05.10.2018

ZAPISY | NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ 2018/2019

ZAPISY GRUP DO PROJEKTU pod linkiem:
http://panel.nhef.pl/zgloszenie/

INFORMACJE O PROJEKCIE

Kino Muza oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Naszą ofertę kierujemy do szkół na wszystkich poziomach kształcenia. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.

Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację. Jest to autorski program o dziesięcioletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej Młodych Widzów. Od lat cieszy się uznaniem publiczności - Uczniów i Nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy.

Patronują mu: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Filmowej. Poparcie dla programu wyrazili m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Dla starszych uczniów przygotowane są dyskusje po seansach, natomiast najmłodszym proponujemy warsztaty lub konkursy plastyczne. Filmy omawiamy również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli, proponujemy oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.

Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN.
Każdy film, który wchodzi do naszego programu, opisujemy w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy, wskazujemy również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową. W edycji 2018/2019 dostosowaliśmy nasze cykle filmowe do reformy edukacji - do programu skierowanego do szkół gimnazjalnych włączyliśmy nowe klasy 7. W cyklach NHEF znajdzie się również wiele nowych tytułów. Będą to zarówno filmy, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, jak i tytuły, które sprowadzamy do polski specjalnie do naszego programu.


JAK TO DZIAŁA?
Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się w wysyłanym na początku września katalogu, oraz na stronie internetowej NHEF) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi – w dyskusjach dla chętnych.


DLACZEGO WARTO?
Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową i posiada rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, podzielona na cykle tematyczne:

PRZEDSZKOLE
• CHODZĘ DO KINA

SZKOŁA PODSTAWOWA - KLASY 1-3
• FILMOWE PODRÓŻE GR. 1
• FILMOWE SEKRETY GR. 1
• FILMOWI BOHATEROWIE GR. 1

SZKOŁA PODSTAWOWA - KLASY 4-6
• KINO WSPÓŁCZESNE GR. 1
• MŁODZI W OBIEKTYWIE GR. 1
• ŚWIAT FILMU GR. 1

SZKOŁA GIMNAZJALNA / KLASA 7
• MIĘDZY KULTURAMI GR. 1
• MŁODZI W OBIEKTYWIE (GIM) GR. 1

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
• ANALIZA FILMU GR. 1
• MIĘDZY TEKSTAMI KULTURY - KLASA 1. GR. 1
• MIĘDZY TEKSTAMI KULTURY - KLASA 2. GR. 1
• MIĘDZY TEKSTAMI KULTURY - KLASA 3. GR. 1

Wszystkie cykle składają się z 7 spotkań w ciągu roku. Spotkania startują o godzinie 9:00 i 12:00. Każda grupa przychodzi do kina raz w miesiącu, od października do kwietnia.

Bilety 9/10 zł.

Istnieje możliwość otrzymania stypendium dla 10% grupy, jeśli uczniowie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji:
Stanisław Kandulski
Koordynator projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
muzaedukacja@kandulski.com.pl
kom. +48 500269896

Buy_ticket
Przycisk_muza