Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_mahabharata-plakat1067349778

Pokaz filmu Petera Brooka "Mahabharata", 28 listopada, g.17.00

Pokaz "Mahabharaty" w Kinie Muza

Kino Muza zaprasza na specjalny pokaz filmu Petera Brooka "Mahabharata", poprzedzony prelekcją Agnieszki Pietkiewicz z Zakładu Teatru i Dramatu IFP UAM.

MAHABHARATA
reż. Peter Brook, Indie/Francja/Wielka Brytania 1989, 163'
(In English with Polish subtitles)

Mahabharata jest antycznym eposem, należącym do najważniejszych dzieł literatury światowej. To fundamentalny tekst, na którym opiera się kultura, tradycja i religia Indii. Epos opowiada historię zwaśnionych rodzin Pandawów i Kaurawów, która rozwija się w uniwersalną opowieść o losie, wolnej woli, honorze, pozwalając też na poznanie zasad oraz filozofii hinduizmu.

W ekranizacji Petera Brooka wystąpili polscy aktorzy: Andrzej Seweryn i Ryszard Cieślak. W pierwotnej wersji Mahabharata Brooka (1985) była trwającym blisko 9 godzin teatralnym widowiskiem, prezentowanym przez 4 lata na całym świecie. Pokażemy specjalną wersję kinową dzieła, będzie to - autoryzowany przez reżysera - skrót, trwający 2 godziny 43 minut.

Peter Brook wybitny angielski reżyser teatralny, filmowy i operowy. Mieszka w Paryżu, kieruje Międzynarodowym Ośrodkiem Twórczości Teatralnej. W przeszłości związany z The Royal Shakespeare Company. W pracy inspiruje się koncepcjami i teoriami teatralnymi, m.in. Brechta, Meyerholda i Artauda. Istotny wpływ na poszukiwania Brooka mają nauki ormiańskiego mędrca Georgija Gurdżijewa, o którym stworzył film ?Spotkania z ciekawymi ludźmi?.

 

Za pomoc z organizacji pokazu dziękujemy krakowskiemu Kinu Pod Baranami!

 

Rezerwacje należy odebrać najpóźniej dzień przed seansem.

Buy_ticket
Przycisk_muza