Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_500x500px-nwna-motyw-wiz-3edycja-20101196696375

III Festiwal Twórczości Kobiet NO WOMEN NO ART, 19-26 listopada

3 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI KOBIET NO WOMEN NO ART

19-26 LISTOPADA 2010, Poznań

Klub Festiwalowy: MESKALINA, ul. Stary Rynek 6

Autorka motywu wizerunkowego ? laureatka konkursu: DOROTA WOJCIECHOWSKA

www.nowomen-noart.pl

NO WOMEN NO ART czyli NIE MA SZTUKI BEZ KOBIET

Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art jest unikalnym wydarzeniem w skali kraju, podczas którego prezentujemy sztukę tworzoną przez kobiety. Proponujemy odbiorcom tydzień ciekawych, interdyscyplinarnych wydarzeń, na wysokim poziomie artystycznym, czasem niepokornych, a momentami nawet niepokojących

Nie wartościujemy sztuki kobiet jako lepszej bądź gorszej od tej tworzonej przez mężczyzn. Udowadniamy, że dzieła kobiet są ważne, piękne, inspirujące, oryginalne, dobre. Udowadniamy, że nie ma sztuki bez kobiet.

Stowarzyszenie No Women No Art przez cały rok obejmuje patronatem organizowane przez różne instytucje wydarzenia, których głównymi bohaterkami są kobiety.

 

KINO:

 

Premiera filmu ?Kobiety bez mężczyzn? Shirin Neshat

19. 11. 2010, g. 19.00

Czas trwania: 1,5 h

Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Bilety: 18/ 15/ 12 zł do nabycia w kasie kina

 

?Kobiety bez mężczyzn? to debiut fabularny Shirin Neshat, nakręcony na podstawie zakazanej w Iranie powieści Shahrnoush Parsipour pod tym samym tytułem. Film porusza problem różnych odcieni kobiecości Iranek, widziany jednak nie z perspektywy lokalnej, a zewnętrznej ? oczami mieszkającej od lat za granicą irańskiej feminizującej multimedialnej artystki. Odcina się ona od przesadnego krytycyzmu, zachowuje obiektywizm ocen, a nawet wyraża artystyczny zachwyt elementami irańskiej architektury i kultury, a także urokliwym pięknem kobiecego stroju.

Ze względu na liczne kontrowersje, jakie wzbudzają w Iranie Shahrnoush Parsipour oraz Shirin Neshat powstanie tego filmu nie było możliwe w ich ojczyźnie. Zdjęcia kręcono więc w Casablance, gdzie znaleziono nie tylko przypominające Teheran miejskie pejzaże, ale również dziewicze i niczym nieskażone obrazy wspaniałej natury.

Film był prezentowany na licznych festiwalach, zdobył Złotego Lwa na w kategorii ?Najlepszy reżyser? oraz nagrodę UNICEF na Międzynarodowym festiwalu Filmowym w Wenecji (2009).

 

Premiera filmu ?Krzyk mody? Sally Potter

24. 11. 2010, g. 19.00

Czas trwania: 1,5 h

Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Bilety: 18/ 15/ 12 zł do nabycia w kasie kina

Siedem dni, czternastu bohaterów, uczeń i jego strona internetowa. Wypadek, morderstwo i kryzys w nowojorskim świecie mody. Rozwiane marzenia, konflikt, potajemne wyznania: tragikomedia o efektach globalizacji w wieku informatyzacji.

 

Sally Potter to jedna z najbardziej znanych reżyserek na świecie. Tworzy filmy fabularne i dokumentalne. Jest reżyserką takich filmów, jak min.: obsypany nagrodami ?Orlando? (1992), ?Lekcja tanga?(1996), ?Człowiek, który płakał? (2000)  z Christiną Ricci, Johnnym Deppem, Cate Blanchett i Johnem Turturro w rolach głównych, ?Tak? (2004) z udziałem Joan Allen, Simona Abkariana i Sama Neilla. W 2007 roku stworzyła nowe przedstawienie ?Carmen? dla Brytyjskiej Opery Narodowej. Podobnie jak w przypadku swoich pozostałych filmów, Potter napisała scenariusz do KRZYKU MODY, w którym występują Judi Dench, Jude Law i Lily Cole. Sallypotter.com to oficjalna strona artystki z jej blogiem.

 

Premiera filmu ?Pepperminta? Pipilotti Rist i spotkanie z odtwórczynią głównej roli Eweliną Guzik

26. 11. 2010, g. 19.00

Czas trwania: 2 h

Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Bilety: 18/ 15/ 12 zł do nabycia w kasie kina

 

Pepperminta jest anarchistką wyobraźni. Mieszka w futurystycznej tęczowej willi i żyje zgodnie ze swoimi zasadami. Kolory są jej najlepszymi przyjaciółmi, a truskawki jej ulubienicami.

Zna najbardziej zdumiewające sposoby na uwolnienie ludzi od ich lęków. Pepperminta marzy, by każdy widział świat w swoich ulubionych kolorach.

Do jej misji dołącza Werven ? młody, pulchny i nieśmiały mężczyzna, który według  Pepperminty ma w sobie dużo seksapilu, oraz piękna Edna, która rozmawia z tulipanami.

Ci trzej wyjątkowi muszkieterowie wyruszają do walki o bardziej ludzki świat. Gdziekolwiek się pojawiają wszystko zostaje odwrócone do góry nogami, a ludzkie losy zmieniają się w cudowny i zdumiewający sposób.

 

Pipilotti Rist jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych artystek szwajcarskich, a jej prace były pokazywane w muzeach i galeriach sztuki na całym świecie, od Paryża przez Stambuł aż do Tokio. Instalacja, którą prezentowała w Nowym Jorku,  przyciągnęła do Muzeum Sztuki Współczesnej ponad milion widzów. Swoją sztuką Rist chce przyczynić się do rozwoju, inspirować umysły, prowokować powstawanie pozytywnej energii oraz obudzić zmysłowość i uczucia. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród.

Buy_ticket
Przycisk_muza