Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_wyjscie-plakat817233927

DKF KAMERA: BANKSY NA ŚMIETNISKO!

DKF KAMERA: BANKSY NA ŚMIETNISKO!

7 grudnia

Interesuje nas status sztuki we współczesnym świecie. Czy istnieją jeszcze kryteria, które jasno mówią, co jest dziełem sztuki? Czy potrzebujemy tych kryteriów?

Film Banksy?ego jest właśnie o procesie powstawania dzieła sztuki. Z kolei ?Śmietnisko? wprowadza do zagadnienia wymiar etyczny do tematu, czy są jakieś reguły gry czy sztuka może być dziełem przypadku?

Przed seansami wysłuchamy prelekcji, a po projekcjach zapraszamy do konfrontacji poglądów i refleksji.

 

Program:

19.15 Wyjście przez sklep z pamiątkami
reż. Banksy, USA/Wlk.Brytania 2010, 87 min.

Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co Karate Kid dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co Szczęki dla surfingu... - mówi Banksy, legendarny, brytyjski artysta graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat. "Wyjście przez sklep z pamiątkami" jest jego reżyserskim debiutem i genialną prowokacją, podobną do zaskakujących akcji ulicznych Banksiego.

21.00 Śmietnisko
reż. Lucy Walker, Brazylia/Wlk.Brytania 2010, 98 min.
Dokument ?Śmietnisko? powstawał przez ponad trzy lata. Film jest zapisem podróży słynnego artysty Vika Muniza, który opuszcza swój dom na Brooklynie, aby wyruszyć do ojczystej Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro. Na miejscu artysta fotografuje eklektyczną grupę "catadores", jak nazywa się samozwańczych zbieraczy materiałów nadających się do ponownego przetworzenia. Pierwotnym założeniem Munitza było ?odmalowanie? zdjęć catadores za pomocą śmieci. Jednak podczas współpracy z tymi inspirującymi postaciami, gdy na podstawie zrobionych im zdjęć na nowo tworzyli ze śmieci własne podobizny, okazało się, że catadores z godnością lecz jednocześnie rozpaczliwie, próbują też na nowo wyobrazić sobie własne życie.


Karnet na 2 seanse: 20 zł.

Buy_ticket
Przycisk_muza