Thumb_syn_szaw_a1

20.01.2016

FILOZOFICZNE ŚRODY Z GUTEK FILM | SYN SZAWŁA

Spotkania filozoficzne to cykl spotkań, odbywających się raz w miesiącu w Kinie Muza. Każde spotkanie składa się z projekcji filmu z repertuaru Gutek Film oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio zainspirowany filmem.Najbliższa debata filozoficzna odbędzie się 16 grudnia. Na te ciekawe i z pewnością owocne spotkania zapraszamy wszystkich spragnionych wiedzy i lubiących podyskutować.

Uczestnicy zobaczą film
SYN SZAWŁA
reż. László Nemes | Węgry, 2015 | 107 min.
Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.
„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

Machina Myśli - portal internetowy poświęcony hybrydowym zagadnieniom z zakresu filozofii-nauki-sztuki. Działa od kwietnia 2014 roku. Działalność portalu jest realizowana poprzez szeroko rozumianą popularyzację (publikacje tekstów, warsztaty, seminaria, konferencje, spotkania dyskusyjno-filmowe itp.) oraz promowanie postawy krytycznego i twórczego myślenia-działania.

Prelekcje oraz dyskusje poprowadzi:

Jagoda Budzik – hebraistka, teatrolożka, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierowniczka projektu „Erec szam – kraj tam. Strategie konstruowania obrazu Polski w literackich i pozaliterackich tekstach kultury o Zagładzie izraelskich autorów trzeciego pokolenia”. Naukowo interesuje się tematem pamięci o Zagładzie, literaturą hebrajską i kulturą izraelską.

Buy_ticket
Przycisk_muza