Thumb_crossing_hell_still

21.12.2016

VI MFFD HUMAN DOC – przegląd pofestiwalowy

21 grudnia | Bilety 12 zł

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie” jest
pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne.

Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych,
krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.

To unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji.

Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

Filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo!

PROGRAM PRZEGLĄDU

16.00 Przez piekło do Europy /Crossing Hell/.
Zespół reż. w Libii: Camille Courcy, Olivier Azpitarte, Paul Comiti. Zespół reż. w
Afganistanie: Claire Billet, Olivier Jobard. Koordynator: Renaud Fessaguet, Francja, 2013, 90’
Film przedstawia wyczerpującą wędrówkę dwóch nielegalnych grup emigrantów do ich wyśnionego Eldorado – Europy. Wśród nich znajdują się: Afgańczycy, którzy opuszczają Kabul oraz Kameruńczycy wyruszający ze środkowej Afryki. W swojej tułaczce przypominają niewolników.

17.45 Gorączka złota /Gold Fever/
reż. J.T. Haines, USA / Gwatemala / Kanada, 2016, 83’
Gold Fever porusza problem przemysłu złotniczego w Ameryce Łacińskiej. Budowa kopalni
w Gwatemali uderza w najbiedniejszych. Mieszkańcy muszą toczyć walkę o swoje ziemie z wielkimi korporacjami i prywatnymi inwestorami. W filmie zabierają głos osoby z różnych środowisk: rolnicy, artyści i przedsiębiorcy. Dokument wyróżniono nagrodą The 2013 Rigoberta Menchú Grand Prix na festiwalu First Peoples Festival w Montrealu.

19.15 24 śniegi /24 snows/
reż. Michail Barynin, Rosja, 2016, 90’
Sergiej żyje w odosobnieniu. Codzienność jest dla niego wyzwaniem, zmuszającym go do walki z naturą i własną samotnością. W ekstremalnych warunkach poszukuje wolności. Bohater spędza większość czasu z dala od swojej wsi zajmując się hodowlą koni. Zwierzęta zastępują mu rodzinę, z którą widuje się zaledwie kilka razy w roku. Niezwykłą wartością filmu są bezkresne zimowe krajobrazy Syberii.

21.00 Niewybaczone /Unforgiven/
reż. LukasAugustin, Niemcy / Rwanda, 2014, 75’
Film przedstawia relację zbrodniarzy i ich ofiar. Granicę, którą muszą przekroczyć pokrzywdzeni lub ich bliscy, aby poprzez bezpośrednią konfrontację z przestępcami mogli im wybaczyć. Dwadzieścia lat po ludobójstwie w Rawannie (Rwanda) rząd wzywa ofiary i ich oprawców do pojednania, podejmuje próby darowania win i ponownego życia we wspólnocie.

Buy_ticket
Przycisk_muza