Thumb_s_o_ce_kadr

19.10.2016

SŁOŃCE, TO SŁOŃCE MNIE OŚLEPIŁO | GOŚĆ: ANKA SASNAL

19.10 | 21:00
reż. Anka i Wilhelm Sasnal | Polska, Szwajcaria 2016 | 74 min.

FILM WYŚWIETLIMY Z ANGIELSKIMI NAPISAMI | SCREENING WITH ENGLISH SUBTITLES

Bohater to człowiek dobrze wytresowany przez własny Lęk, który podąża za nim krok w krok. Cień – Prześladowca narzuca rytm, rygor małej stabilizacji. Uciec się nie da. Trzeba żyć na obrzeżach rzeczywistości. Na skraju sceny, tam gdzie kończy się scenografia. Ale to nie samotność ożywia Lęk, to raczej konieczność codziennego odnajdywania się w rzeczywistości, konieczność wyboru, konieczność odgrywania ról.

W filmie moment zabójstwa zostaje na chwilę odroczony wizją życia w odpowiedzialności za innego człowieka. Bohater filmu stojąc nad Obcym musi wybrać. W tej chwili świat zbyt mocno zaczyna do niego docierać, los Obcego to ciężar a bezradność bohatera jest przytłaczająca i pod nią się ugina. Żeby pozbyć się lęku, przymusu, odpowiedzialności musi dokonać brutalnego aktu. Oślepiony słońcem.

Zło przynosi ulgę. Obcy znika – lęk znika. Ale tylko na chwilę.

Co oznacza spotkanie z OBCYM – zarówno w wymiarze jednostkowym, dla głównego bohatera filmu, człowieka nie angażującego się w rzeczywistość, jak również w szerszym wymiarze społecznym, szczególnie w takich krajach jak Polska – ksenofobicznych, odrzucających ciężar odpowiedzialności? Kto czeka na wciąż przybywających?

Jesień Filmowa i Kino Muza zapraszają na przedpremierę filmu Anki i Wilhelma Sasnali oraz dyskusję z reżyserką. Wydarzenie odbywa się w ramach JESIENI FILMOWEJ, która obejmuje ponad dwa miesiące rozproszonych wydarzeń filmowych i audiowizualnych na terenie całego Poznania. Widzowie obejrzą nowe, w tym także premierowe produkcje balansujące na granicy tradycyjnych i eksperymentalnych form filmowych, wezmą udział w spotkaniach z zaproszonymi reżyserami oraz warsztatach.

Pokaz odbywa się we współpracy Fundacji Ad Arte i Kina Muza.

Buy_ticket
Przycisk_muza