Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_pride_muza

24.09.2016 - 25.09.2016

POZNAŃ PRIDE WEEK W KINIE MUZA

POZNAŃ PRIDE WEEK
24 – 25.09.2016

24.09 | 20:30
Przedpremierowy pokaz filmu KWIATY NIENAWIŚCI oraz
pokaz specjalny THE RIGHT TO PROVOKE + spotkanie z reżyserem Andreą Giuliano

KWIATY NIENAWIŚCI
reż. Alex Anwandter | Chile 2016 | 82 min.
Juan jest zamkniętym w sobie pracownikiem fabryki manekinów. Sam wychowuje nastoletniego syna, który jest gejem. Kiedy młody Pablo w tajemnicy spotyka się z kolegą, Juan jest zaabsorbowany pracą - liczy na to, że po 25 latach spędzonych w firmie w końcu zostanie partnerem. Ciche i stabilne życie rodziny zburzy brutalny atak na jego syna.

W marcu 2012 całą Ameryką Południową wstrząsnęła historia młodego chłopaka z Chile, Daniela Zamudio, który został zamordowany przez neonazistów. Jego tragiczna śmierć przyczyniła się do przyspieszenia zmian legislacyjnych dotyczących przeciwdziałania homofobii. Poruszony tym wydarzeniem reżyser Alex Anwandter stworzył opowieść o człowieku, który nagle poznaje świat pełen uprzedzeń, nienawiści i brutalności. Film zdobył Specjalną Nagrodę Jury na Teddy Awards przy tegorocznym Berlinale.

THE RIGHT TO PROVOKE
reż. Andrea Giuliano | 16 min. | napisy angielskie

Od 2014 roku Andrea Giuliano był celem ataków ultrakonserwatystów i neonazistów w związku z projektami artystycznymi i jego działalnością na rzecz społeczności LGBT na Węgrzech. Otrzymywał wiele pogróżek, ale kiedy zgłaszał je na policję, nie dostał żadnego wsparcia. Kiedy został brutalnie pobity, prowadzący śledztwo stwierdzili, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że atak był motywowany homofobią. Po tym wydarzeniu pogróżki tylko się nasiliły, łącznie z groźbami śmierci. Andrea postanowił wyjechać z Węgier do Włoch, gdzie nadal prowadzi działalność na rzecz osób LGBT. Postanowił też wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko węgierskiej policji.

25.09 | 16.00
Pokaz specjalny filmy GAYBY BABY
reż. Maya Newell | Australia 2015 | 85 min.

Reżyserka Maya Newell, sama wychowana przez dwie matki, przedstawia historię czwórki niezwykłych nastolatków, których rodzice są jednej płci. 10-letni Gus jest zafascynowany męskim światem wrestlingu. 12-letnia Ebony marzy by być piosenkarką. 11-letni Graham zanim został adoptowany przez obecnych rodziców, wychowywał się w patologicznej rodzinie i do tej pory nie potrafi czytać i pisać. 11-letni Matt wychowywany przez bardzo religijne matki, przeżywa pierwszy kryzys wiary. Dorastanie jest trudne, a dorastanie w rodzinie homoseksualnej jest jeszcze trudniejsze, pomimo miłości i wsparcia ze strony rodziców. Młodzi bohaterowie pokazując swoje życie, z humorem i ogromną dojrzałością przedstawiają własny punkt widzenia na całą sprawę. Jak mówią "dzieci mają czasem lepsze pomysły niż dorośli". Warto ich posłuchaćPo filmie dyskusja na temat rodzicielstwa osób nieheteronormatywnych i działań podejmowanych na rzecz rodzin LGBT w Polsce. Udział wezmą


  • dr Anna Strzałkowska, psycholożka i socjolożka, założycielka Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim biorąc udział w badaniach m.in. nad LGBT;
  • dr Jowita Wycisk, psycholożka, kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu, gdzie bada rodzicielstwo osób nieheteroseksualnych, członkini Stowarzyszenia Grupa Stonewall.
Dyskusję poprowadzi dr Joanna Śmiecińska, anglistka, językoznawca, członkini Stowarzyszenia Grupa Stonewall, aktywnie zaangażowana w działania na rzecz rodzin LGBT.
Buy_ticket
Przycisk_muza