Thumb_animator_chorwacja

12.07.2016 - 13.07.2016

ANIMATOR | CYKL | ANIMACJA Z CHORWACJI

Najstarszy festiwal filmowy poświęcony w całości sztuce animacji. Od swych początków w roku 1972 festiwal z całym swym programem konkursów, retrospektyw, prezentacji, marketingu produkcji filmowych, wykładów, warsztatów i wszystkich innych wydarzeń towarzyszących nieustannie kształtował i wspierał promocję sztuki animacji na całym świecie. Uważany jest za jeden z 4-5 najważniejszych festiwali tego rodzaju. Światowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest w Zagrzebiu to drugi

Chociaż zagrzebska szkoła animacji ma swe najlepsze lata za sobą, chorwacka animacja jest nadal bardzo żywotna. Obecnie zwłaszcza filmy lalkowe przeżywają w Chorwacji swój renesans i całkiem sporo reżyserów wybiera właśnie tę technikę animacji, czego przykładem jest film „Symulakry” w reżyserii Ivany Bošnjak i Thomasa Johnsona. Z drugiej strony powstają też filmy tworzone techniką malowania Michaeli Mueller.

Bordo, ceniony przez krytyków reżyser i animator, a zarazem autor komiksów, ilustrator i grafik, jest jednym z pionierów animacji jugosłowiańskiej, chorwackiej i zagrzebskiej. Był ściśle związany z festiwalem Animafest Zagreb od początku jego istnienia. Przez wiele lat zasiadał również w zarządzie międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego ASIFA.

Buy_ticket
Przycisk_muza