Thumb_plakat_a4_imigranci_wydarzenie

13.11.2015

SPECJALNY POKAZ FILMU IMIGRANCI Z PANELEM DYSKUSYJNYM

Zapraszamy serdecznie na specjalny pokaz premierowy filmu IMIGRANCI, który połączony będzie z panelem dyskusyjnym. Poruszymy temat imigracji - silnie obecny w ostatnich miesiącach w debacie publicznej w Polsce i na świecie. W gronie dyskutujących, do którego zaprosiliśmy naukowców i praktyków zajmujących się tematem migracji w różnym aspekcie, będziemy próbowali oswoić postać obcego. Będziemy zastanawiać się nad tym: czy powinniśmy obawiać się o ich wpływu na zachodnią kulturę i cywilizację? czy inny jest tak bardzo obcy naszej kulturze? Czy w ogóle mamy jakieś oczekiwania wobec imigrantów i jakie one są?

Paneliści:

dr Natalia Bloch - antropolożka kultury i politolożka, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, wolontariuszka w obozach uchodźców tybetańskich. Reprezentuje ośrodek badawczy - Centrum Badań Migracyjnych przy UAM.

dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, adiunkt w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, redaktor „Czasu Kultury". Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii oraz estetyki. Autor książki "Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności"

Youssef Chadid - Marokańczyk, zamieszkały w Polsce od 1994 r., obecnie imam muzułmańskiej wspólnoty wyznaniowej w gminie Poznań i kierownik Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu

dr Łukasz Kaczmarek "antropolog społecznokulturowy, prowadzi badania śród mieszkańców dawnych kolonii brytyjskich (Fidżi, Jamajka, Irlandia) oraz migrantów z Polski do Niemiec i Irlandii, reprezentuje Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM." Wszystkie kraje, w których prowadziłem badania wydały rzesze migrantów i wychodźców a także ich przyjmowały. Moje badania dotyczą w dużej mierze społecznej mobilności, tożsamości i władzy w warunkach różnorakiej wielokulturowości, a zatem także relacji społecznych, administracyjnych oraz oddolnych wyobrażeń i praktyk określających status społeczny jednostki.

www.kinomuza.pl i profil wydarzenia na Facebooku.

Jacques Audiard twórca "Proroka" przyzwyczaił nas do pokazywania rzeczywistości w sposób realistyczny i brutalny. Panel będzie zatem również idealną okazja, żeby skonfrontować świat przedstawiony w filmie z rzeczywistością.

Temat panelu:
"Kim są dzisiejsi Imigranci? - nasze oczekiwania i obawy".

O FILMIE:
reż. Jacques Audiard | Francja, 2015 | 109 min.
Dheepan (Antonythasan Jesuthasan) jest jednym z Tygrysów, grupy tamilskich rebeliantów. Kiedy wojna domowa na Sri Lance ma się ku końcowi, a nieuchronna porażka jest coraz bliżej, mężczyzna decyduje się na ucieczkę. Towarzyszą mu nieznajome - kobieta i mała dziewczynka. Ma nadzieję, że dzięki ich obecności łatwiej będzie mu uzyskać azyl w Europie. Po dotarciu do Paryża uciekinierzy nie mogą znaleźć dla siebie miejsca aż do chwili, w której Dheepan znajduje pracę dozorcy zaniedbanego bloku na przedmieściach. Usiłuje stworzyć dom dla nowej "żony" oraz "córki", jednak przemoc, z którą styka się co dzień, na nowo otwiera w nim wojenne rany. Mężczyzna musi znów rozbudzić w sobie wojownicze instynkty, aby chronić osoby, z którymi ma nadzieję stworzyć prawdziwą rodzinę.

Buy_ticket
Przycisk_muza