Thumb_francuzi_plakat_48x68cm_showcase

04.05.2016 - 11.05.2016

7. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

W programie najlepsze francuskie filmy ostatnich lat, między innymi filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu Cannes 2015 r.: nominowany w ośmiu kategoriach do nagrody Cezarów 2016 - „Z podniesionym czołem” (La tête haute)” z wyjątkową rolą Catherine Deneuve i „Między lodem a niebem” (Entre la glace et le ciel), dokumentalna opowieść o życiu francuskiego naukowca, który jako pierwszy dowiódł, że działania człowieka mają wpływ na klimat.

Widzowie poznają również historię pierwszego czarnoskórego komika francuskiego, w filmie „Chocolat” brawururowo wciela się w niego, znany z „Nietykalnych” Omar Sy.

Z kolei oparty na prawdziwej historii film „Historia Marie” (Marie Heurtin) przenosi nas do przełomu XIX i XX wieku. Głuchoniema i niewidoma od urodzenia 14-letnia Marie nie potrafi komunikować się ze światem.
Wbrew opinii lekarzy trafia do edukacyjnej placówki prowadzonej przez zakonnice. Jedna z sióstr dostrzega w niej niezwykły potencjał i za wszelką cenę stara się jej pomóc.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu jest pokaz filmu „Niedobrani” (Pas son genre) w reżyserii Lucasa Belvaux, opowieść o dwójce młodych ludzi: Clementa i Jennifer. Clément czytuje Kanta i Prousta, zaś życie Jennifer to lektura romansideł i kolorowych magazynów oraz karaoke z koleżankami. Serce i ciało są gotowe na wspaniałą miłość, ale czy to wystarczy, by przełamać barieryn kulturowe i społeczne?

Nie zabraknie również filmu dla dzieci. „Leon i cztery pory roku” (Les quatre saisons de Léon) czterodocinkowa animacja zrealizowana w słynnym francuskim studio Folimage zabierze nas do bajkowego królestwa Baltazara, w którym Leon będzie musiał zmierzyć się z groźnym Bonifacym.

Organizatorzy: Instytut Francuski w Polsce, Gutek film

Sponsorzy: Veolia, EDF, TV5 Monde

Partnerzy: Unifrance, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Alliance française, Against Gravity, Aurora Films, Kino Świat

Patroni medialni: Co jest grane 24, TVP Kultura, TOK.fm, KINO, Enter the Room, 5 Kilo Kultury

Buy_ticket
Przycisk_muza