Thumb_swf16_plakat_poziom_bezbelki

16.03.2016 - 18.03.2016

SHORT WAVES FESTIVAL 2016

16-18 marca | 19:00
BILETY 8 zł

Od morza do morza

Od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego, przez kraje Grupy Wyszehradzkiej, Rumunię i Bułgarię. W tym cyklu przemierzymy wszystkie stany kina krótkometrażowego Europy Środkowej. Rozpoczynając podróż na południu
zobaczymy przejmujące historie, podejmowane przez rumuńskie kino, przeżywające teraz swój wielki rozkwit. Pozostając przy brzegu Morza Czarnego, po sąsiedzku zawitamy do Bułgarii, gdzie zapoznamy się z najlepszymi fabułami z ostatnich kilku lat. Podążając na północ obejrzymy animacje z Węgier, Czech i Słowacji, aby zakończyć wyprawę nad polskim morzem. Ta trzydniowa podróż zapewni najlepszy ogląd na kino Europy Środkowej.


16.03 | 19:00
Od morza do morza: FILMOWA TRANSYLWANIA

Prelekcja: Massimiliano Nardulli

Kino rumuńskie, zarówno krótko jak i pełnometrażowe, przez ostatnich piętnaście lat przeżywa renesans. Filmy, które zaprezentujemy podczas tego pokazu zostały stworzone przez nowe pokolenie reżyserów, na których ogromny wpływ miała rumuńska nowa fala i jej mistrzowie. Pomimo wyraźnych inspiracji rozwijają oni jednak bardzo osobisty filmowy styl, który jest połączeniem tradycji kina rumuńskiego, własnego postrzegania świata i współczesnego poczucia estetyki.

17.03 | 19:00
Od morza do morza: BUŁGARSKIE NARRACJE

Prelekcja: Ralitsa Assenova

Autorzy filmów znajdujących się w zestawie należą do nowego pokolenia bułgarskich reżyserów, którzy nie boją się stawić czoła zmianom, które obecnie zachodzą w społeczeństwie, korzystając często z minimalistycznego podejścia i silnego ładunku emocjonalnego przekazywanych treści. Odnoszą się bezpośrednio do traumatycznych wydarzeń w historii kraju, rodzinnych dramatów rozgrywających się na ich tle czy problemów
i rozterek jednostki, która próbuje odnaleźć się w nowym świecie.

18.03 | 19:00
Od morza do morza: ANIMACJA PO SIĄSIEDZKU

Prelekcja: Patrycja Rup

Kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy wieloletnia przyjaźń, która to w animacjach prezentowanych w tym zestawieniu jest bardzo ważnym elementem. Przyjaźń królika i jelenia w “Rabit and Deer” napotyka wiele trudności, a dla głównego bohatera “Niny” stanowi najważniejszą część w odkrywaniu świata, w którym nie brakuje zagrożeń i obaw. Nie tylko o samej przyjaźni będą filmy, ale także o jej braku, o samotności, która doskwiera bohaterom “Anatomie Pavouka” czy “Do serca Twego”.


Buy_ticket
Przycisk_muza