Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_general-plakat-3440144411

11.05.2013

"GENERAŁ" Bustera Keatona z muzyką na żywo Marcina Pukaluka

sobota 11 maja

godz.19.00

bilety 25 zł

GENERAŁ (1926)

czas trwania: 107 min.
gatunek:Komedia, Wojenny, Romans, Niemy
produkcja:USA
reżyseria: Buster Keaton, Clyde Bruckman
scenariusz: Buster Keaton, Clyde Bruckman

"Generał" to jedno z największych osiągnięć artystycznych i produkcyjnych kina niemego.Tuż przed dźwiękiem i na długo przed rozwojem komputerowych efektów specjalnych Keaton stworzył wspaniałe widowisko pełne zwrotów akcji i efektownych rozwiązań inscenizacyjnych. Do tego oczywiście zadziwiające popisy kaskaderskie samego Bustera. Wojna secesyjna. Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Z racji wagi wykonywanego zawodu nie zostaje przyjęty do wojska. Jego ukochana myśli, że Johnnie stchórzył i go odtrąca... Tymczasem wróg porywa obie miłości Johnniego: kobietę i lokomotywę (tytułowego Generała). Bohater rozpoczyna szaleńczy pościg za lokomotywą, a potem dzieje się istne szaleństwo.
Film obnażając i ośmieszając absurdy wojny zyskał sobie miano jednego z najdonioślejszych pacyfistycznych głosów w historii kina.

MARCIN PUKALUK

O kompozytorze

Marcin Pukaluk - muzykolog i performer. Od szerokich zainteresowań muzycznych płynnie przeszedł do kina i połączył obie pasje w jedną: granie muzyki na żywo do projekcji filmowych. Jako twórca projektów Ekran w Mroku i Ekran i Rewolucja, jeździ po kraju wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów (Gabinet Doktora Caligari, reż. R. Wiene, Metropolis, reż. F. Lang, Nosferatu - Symfonia Grozy, reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego (Ziemia, reż. A. Dowżenko, Aelita, reż. J.
Protazanow, Strajk, reż. S. Eisenstein).
?Nie epatuję techniką gry, staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym?, mówi. W kompozycjach wychodzi od prostoty środków, łącząc je z klarowną formą. Jego utwory cechuje bezbłędne wyczucie filmowego dramatyzmu.

Profil artysty:
http://www.myspace.com/marcinpukaluk

Zobacz fragmenty filmu z muzyką:
http://www.youtube.com/watch?v=i-UYn7NYw6c&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=-6_X4Sh4sow&feature=relmfu

Buy_ticket
Przycisk_muza