Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_drogowka-plakat878684467

29.03.2013

DROGÓWKA - 29 marca w Muzie

reż. Wojtek Smarzowski, Polska 2012, 118 min.

?Drogówka? to historia siedmiu policjantów, których, poza pracą, łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartek Topa). Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.

EKSPLIKACJA REŻYSERKA

Tym, którzy mają prawo jazdy, tym, którzy jeszcze go nie mają oraz tym, którym drogówka już zdążyła je zabrać. Pasażerom z przedniego i tylnego siedzenia. Trzeźwym i pijanym. Przechodniom i rowerzystom. Tym, którzy brali, biorą i tym, co nie biorą. Dają, dawali i tym co nie dają.

Wam wszystkim chciałbym zadedykować ten film.

WYWIAD Z WOJTKIEM SMARZOWSKIM

- Kiedy powstał pomysł na film ?Drogówka??

Kilkanaście lat temu robiłem dla telewizji program o policji. Już wtedy spodobał mi się ten świat. Pomyślałem, że jest niezwykle energetyczny filmowo. Później chciałem zrobić film o korupcji. W scenariuszu ?Drogówki? te dwa pomysły się łączą. Sytuacje w nim przedstawione mogły mieć miejsce, ale niekoniecznie właśnie mnie się przydarzyły.

- Jaki jest Pana nowy film?

Komedia romantyczna ? jak zawsze. Szczerze mówiąc nie za bardzo chcę o tym mówić. Najlepiej byłoby, gdyby widzowie wyrobili sobie własne zdanie. Mogę powiedzieć, że film jest gęsty, dynamiczny i ma kilka warstw. Jest warstwa sensacyjno-kryminalna, atrakcyjna dla każdego widza i warstwa dla kinomanów, którzy od filmów oczekują czegoś więcej, niż tylko pościgów i strzelania. Chciałbym, żeby ci widzowie mieli przyjemność w znajdowaniu tych smaczków i znaczeń.

- Ma Pan stałe grono aktorów, z którymi współpracuje, dlaczego?

Wielu dziennikarzy zadaje mi to pytanie, a to przecież nic nowego, że reżyserzy współpracują z tymi samymi aktorami. Otaczam się aktorami, którzy dają mi poczucie pewności i bezpieczeństwa.

- Jaki obraz policji możemy zobaczyć w filmie?

Z mojego punktu widzenia jest to obraz prawdziwy. Myślę, że wielu widzów było na tylnym siedzeniu radiowozu i dawało w łapę. Ten film jest o tym, że jak są ci, którzy biorą, to też są ci którzy dają. Obraz policji w filmie, jest być może nieco mroczny, ale sądzę, że poszczególnych policjantów, a jest ich siedmiu, widz polubi, co mam nadzieję zrównoważy ten nieco ponury obraz policji.

- Proszę opowiedzieć o współpracy z Piotrem Sobocińskim Jr, to kolejny po ?Róży? film, który robicie razem.

Kolejny również zrobimy razem, więc współpracę mogę określić krótko ? jest bardzo dobra. Przed zdjęciami do ?Drogówki? dużo rozmawialiśmy o charakterze tego filmu, wiedzieliśmy, że dużą rolę będą w nim miały nagrania z telefonów, z kamer przemysłowych itp. Nazwaliśmy wszystkie rodzaje obrazów, które zostały wykorzystane w filmie, a potem każdy z nas zajął się swoją pracą. Zresztą podobnie pracuję z aktorami: jeszcze przed zdjęciami dużo rozmawiamy o motywacjach bohaterów, żeby potem na planie już nie ingerować w ich pracę. Otaczam się dobrymi aktorami, którzy wiedzą, co mają robić. Ingeruję w ich grę tylko w sytuacjach, w których ich interpretacja za bardzo odbiega od mojego pomysłu.

- Co miało dla Pana największe znaczenie przy pracy nad filmem?

Skupiłem się na ?znaczeniach?. W swojej pracy, w pracy z aktorami, operatorem Piotrem Sobocińskim Jr., montażystą Pawłem Laskowskim, czy przy współpracy z Kasią i Jackiem Hamerą przy dźwięku skupiam się tylko ?znaczeniach?. Nie interesują mnie drobiazgi. W samym filmie, w jego ogólnym wymiarze, również przede wszystkim interesują mnie ?znaczenia?.

- Proszę scharakteryzować w kilku słowach każdego z bohaterów.

Król (Bartek Topa) jest oskarżony, musi się bronić.

Lisowski (Marcin Dorociński) policjant, który lubi pieniądze.

Petrycki (Arek Jakubik) pies na baby.

Madecka (Julia Kijowska) wrażliwa i zakochana.

Trybus (Jacek Braciak) lubi się napić.

Banaś (Eryk Lubos) nie toleruje nie-Polaków.

Hawryluk (Robert Wabich) to taki odwrócony przyjaciel.

Buy_ticket
Przycisk_muza