Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_nuptiales-jeu-de-mains-copie91309971

21.03.2013

Filmy marokańskie - Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii

FILMY MAROKAŃSKIE w kinie Muza

czwartek 21 marca 2013

XXIII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii

Organizator: Dom Bretanii

www.dombretanii.org.pl

Partner: Kino Muza (Poznań)

bilety 5 zł dostępne w kasie kina Muza / nie przyjmujemy rezerwacji

PROGRAM:

16.30 UŚPIONE DZIECKO

reż. Yasmine Kassari, Maroko 2004, 110 min.

Ów fabularny film wprowadza widzów w świat wierzeń Maghrebu, które często rodzą się na styku berberyjskiej magii i islamu. Według ich treści dziecko w łonie matki może być uśpione na nieokreślony czas, a następnie zostać zbudzone, by się narodzić. Czarów tych dokonują tamtejsi znachorzy, a mieszkańcy marokańskich wiosek wierzą w ich skuteczność.

Główna bohaterka filmu przyznaje, że już od roku nosi pod sercem trzymiesięczny płód. To tak naprawdę nikogo nie dziwi, ponieważ wynika bezpośrednio z drugiej kwestii podejmowanej przez Kassari: masowej emigracji mężczyzn z berberyjskich regionów Maroka. Wyruszając do pracy w Hiszpanii, pozostawiają swoje żony z obietnicą rychłego powrotu lub wspólnego zamieszkania w Europie. Jeśli tak opuszczone kobiety dowiedzą się o ciąży, muszą zakląć swoje dzieci, by urodzić je po powrocie mężów. Udają się więc do znachora z okolicznego miasteczka, a potem w napięciu oczekują pojawienia się głów ich rodzin. Dzięki takiemu postępowaniu, nawet jeśli dzieci przyjdą na świat wiele miesięcy po wyjeździe mężów ich matek, kobiety nie są uznawane za cudzołożnice.

Swoisty rytuał maskuje więc realny problem berberyjskiej społeczności, jakim jest emigracja zarobkowa, której konieczność niestety często kończy się wygnaniem z kręgu rodzimej kultury.

Reżyserka ?Uśpionego dziecka? z typowo kobiecą subtelnością pokazała schemat odpierania zagrożeń rdzennych tradycji, które mogą okazać się remedium na współczesność. Okraszone niepowtarzalną muzyką piękne zdjęcia marokańskich krajobrazów tworzą zapadającą w pamięć całość ? filmową opowieść o żywym rytuale.

18.30 FILMY DOKUMENTALNE IZZY GÉNINI: ZAŚLUBINY W ATLASIE ŚRODKOWYM, RYTMY MARRAKESZU, GNAUAS

ZAŚLUBINY W ATLASIE ŚRODKOWYM. reż. Izza Génini, Francja 2004, 26 min,

RYTMY MARRAKESZU reż. Izza Génini, Francja 1988, 26 min

GNAOUAS reż. Izza Génini, Francja 1989, 26 min

20.00 POWRÓT DO OULAD MOUMEN - planowane spotkanie z reżyserką niestety nie odbędzie się, gość nie dojedzie do nas z przyczyn rodzinnych, za zmianę przepraszamy!

Film ?POWRÓT DO OULAD MOUMEN? powstał w 1994 roku. Oulad Moumen to wioska położona na południe od Marrakeszu. Obraz ten opowiada dzieje i koleje losu pochodzącego stamtąd rodu Eldery. Jego członkowie opuszczali swoje miasteczko i wędrowali w przeróżne rejony świata. Izza Génini zbiera wszystkich członków rodziny na powrót do Oulad Moumen. Film opowiada całą sagę tego rodu, ale snuje także refleksję nad tym jak niesamowicie mieszają się różne kultury, w jak zaskakujący sposób przebiega niekiedy asymilacja.
Filmy Izzy Génini to niezwykła okazja do poznania marokańskiej kultury, której najlepszym ambasadorem okazuje się w tym przypadku film. To także szansa na głębsze, pełne refleksji wejrzenie w marokańską duszę".

IZZA GÉNINI to Marokanka o żydowskich korzeniach. Urodzona w Casablance, na stałe mieszka we Francji, absolwentka Sorbony. W swojej filmowej twórczości fascynuje się światem Maghrebu i Andaluzji: skupia się przede wszystkim na przedstawieniu całego spektrum różnorodności marokańskiej kultury, religii, obyczajów i tamtejszego życia społecznego. W jednym z wywiadów reżyserka podkreśla osobistość przekazu i artystyczne, nie akademickie, spojrzenie na podejmowaną kwestię; nie sposób jednak odmówić jej dziełom walorów etnograficznych.

Podziękowania dla organizatorów Brave Festival we Wrocławiu za udostępnienie polskich list dialogowych do filmów Izzy Génini.

Buy_ticket
Przycisk_muza